Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Ako sa „vytvára“ zlato na burze?

Ako sa „vytvára“ zlato na burze?

Už v minulosti sme písali o tom, ako sa dá manipulovať cena zlata na burze. Nemyslím ti konšpiráciu o iluminátoch, ktorí chcú zničiť svet. Manipulácia v mojom kontexte znamená, že je možné bez vlastníctva zlata znižovať a zvyšovať jeho cenu na trhu. Ak sa totiž pár hráčov rozhodne, môže krátkodobo ovplyvňovať trh.

Stačia k tomu peniaze. Veľmi podrobne sme sa tomu venovali v tomto krátkom ebooku. Dnes vám však chcem ukázať do detailov, ako je možné vytvoriť zlato z peňazí. Toľko, koľko chcem. Teda toľko, na koľko mám peniaze. Vyrobím 12 kíl zlata za takmer pol milióna dolárov. A bude mi na to stačiť 10 000 dolárov. Neuveriteľné? Ľahšie, ako by ste si mysleli.

Pre príklad som si vybral obchodný účet dánskej Saxobank, kde je možné si otvoriť účet a obchodovať na burze.  Pripravil som si demo účet, keďže na reálnom účte mám aktuálne prebiehajúce obchody. Demo účet je otvorený na 100 000 dolárov, ale my použijeme iba 10 000 dolárov.  Takto vyzerá účte – pre zväčšenie kliknite.

ucet-saxobank-1

Na burze sa obchoduje dvoma smermi:

1. chcete špekulovať na nárast ceny – nakúpiť lacnejšie a predáte drahšie.

2. chcete špekulovať na pokles ceny – predáte drahšie a potom neskôr kúpite.

Možno máte otázku, ako je možné niečo predať, aj keď to nevlastníte? Je to možné, tieto obchody sa volajú obchody na krátko alebo short a do detailov sme sa tomu venovali v ebooku.

Dnes teda predám na burze zlato.

Môžem predávať zlato na burze, aj keď som žiadne nevyťažil a ani ho nemám? Môžem. Stačia mi na to peniaze.

Na to, aby som mohol predať 1 uncu zlata na burze, potrebujem zábezpeku – margin. Margin je vo výške 23 dolárov. Teda môžem predať na burze 1 uncu zlata v hodnote 1170 dolár vtedy, ak mám 23 dolárov ako margin na obchodnom účte v Saxobank.

Nepotrebujem ani celú sumu za 1 uncu, stačí mi iba 1,9% !!!!. Tomu sa zvykne hovoriť aj pákový efekt alebo peniaze na steroidoch. 

Ak mám na burze 10 000 USD, môžem predať 434 uncí zlata. Zaokrúhlim to na 400 uncí zlata, čo je niečo viac ako 12 kilogramov zlata.

Môžem teda predať na burze zlato o váhe 12 kilogramov, ktoré má v skutočnosti hodnotu 468 000 dolárov. Bez toho, aby som ho vyťažil, alebo reálne mal !!!!. A nemusím mať ani 468 000 dolárov, ale stačí mi iba 1,9% z tejto sumy -10 000 dolárov. To je čarovanie!

Takto vyzerá predaj, kde ho zadávam. Klik pre zväčšenie.

ucet-saxobank-2

A takto som vytrovil 12 kíl zlata – 400 uncí a predal ich na burze. Klikni pre zväčšenie.

ucet-saxobank-3

Ako je to možné?

Teória hovorí, že pred tým, než zlato na burze predám, mi ho burza požičia za poplatok, aby som ho mohol predať. Prax je však taká, že žiadne zlato mi burza nepožičia, lebo ho nemá, ale rovno ho vytvorí zo vzduchu a umožní mi, aby som ho predal na burze. Jednoducho vytvorí virtuálnych 12 kíl, ktoré ja môžem predať. Zo vzduchu.

Vo veľkom je to väčšia sranda.

Na burze so zlatom sú vždy 2 základne typy obchodníkov – tí, ktorí si myslia, že zlato pôjde dole a predávajú ho, a tí, ktorí ho nakupujú, lebo čakajú rast jeho ceny. Ktorých je viac, tí vyhrávajú a cena ide ich smerom.

Niektorí autori uvádzajú, že zlato sa nemanipuluje, teda centrálne banky jeho cenu netlačia dole. Vraj by ho potom

museli dodať a nemá to pre nich zmysel. O tom, prečo to má pre banky zmysel, a prečo sa títo autori mýlia, budeme hovoriť v nasledujúcich mesačníkoch.

Cenu zlata môže ovplyvniť na burze jeden alebo viacero veľkých hráčov. Vo veľkom množstve predajú zlato na burze, pretlačia všetkých obchodníkov a posunú cenu dole. A môžu to robiť aj dlhodobo. Stačia im na to iba peniaze.

Ročne sa vyťaží niečo okolo 3 000 ton zlata. Ale čo ak zajtra predám na burze 600 ton zlata, čo je 20% svetovej ročnej produkcie? Potrebujem na to „iba“ 453 315 000 dolárov. Ja ich nemám, ale čo je 453 miliónov dolárov pre veľkých hráčov?  A predajú 20% svetovej produkcie za jeden deň.

Záver.

Môžu teda napríklad banky, ak sa dohodnú, manipulovať cenu zlata? To, že banky manipulujú ceny zlata a striebra, niektorí analytici odmietajú,  ale napríklad Deutsche bank za manipuláciu dostala pokutu. Pre stromy nie je vidno les. 

Dnes už nepotrebujete komoditu, stačia vám peniaze. Je však zaujímavé, že ceny zlata na burze aktuálne klesajú, ale fyzický dopyt po zlate je výrazný a niektoré mincovne nestíhajú plniť objednávky.

Diskusia

Ing. Slavomír Fogaš

Autor myšlienky pravidelného sporenia a investovania v zlate a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. "Ekonómia a finančníctvo sa vyučuje a prezentuje ako zložitá vec preto, aby tomu ľudia nerozumeli. Mojím cieľom je zrozumiteľne a jasne ukázať základy peňazí, dlhu a financií, aby sme neboli iba bezbrannými spolusediacimi v autobuse, ktorí šoférujú “ tí veľkí”.

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest