Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Americká centrálna banka Fed sa zľakla

Americká centrálna banka Fed sa zľakla

„Predpokladáme, že kľúčovú úrokovú sadzbu bude vhodné zvýšiť, až bude úplne jasný trend pokračujúceho zlepšovania trhu práce a až bude dostatočne presvedčivé, že v strednodobom horizonte smerujeme k dosiahnutiu inflácie na úrovni 2 percent,“ povedala šéfka americkej centrálnej banky (FED) Janet Yellenová o rozhodnutí z polovice septembra o nezvyšovaní základnej úrokovej sadzby. Trhy pritom už dlho špekulovali, či FED nezvýši tohto času nulovú úrokovú sadzbu už práve v septembri.

To, že k zvýšenie sadzby nedošlo, je signálom, že ekonomika zvyknutá na fungovanie z prebytku lacných peňazí ešte nie je na tento krok dosť silná.

A tak , či k zvýšeniu dôjde v decembri, alebo až budúci rok je nateraz otvorené. Každopádne nikto nevie, či FED plánovaným zvyšovaním sadzieb neriskuje návrat krízy.

Na správu dolár a akcie zareagovali poklesom, drahé kovy naopak posilnili. Zlato sa aktuálne obchoduje na cene 1 125 dolárov za uncu, čo sú 3 % a striebro na cene 15,11 dolárov za uncu čo je zasa o 5% vyššie ako pred zasadnutím FED-u.

Strieborné mince sa stávajú nedostatkovým tovarom

Rozhodnutie FED-u spolu s cenami striebra stále blízko niekoľko ročného minima opäť dramaticky zvýšilo dopyt po strieborných minciach. Dopyt po svetovo najžiadanejších strieborných minciach ako Maple Leaf, Wiener Philharmoniker a American Eagle je taký enormný, že mincovniam nestačia produkčné kapacity a vypredávajú svoju produkciu na niekoľko týždňov až mesiacov dopredu.

Pre strieborné mince Maple Leaf (Kanada), Wiener Philharmoniker (Rakúsko) mincovne hlásia mincovne dodacie lehoty od 3 týždňov, American Eagle (USA) dokonca dva mesiace.

Prémium rastie

Vysoký dopyt a slabá ponuka spôsobujú rast predajnej percentuálnej prirážky strieborných mincí. Len od mája sa pri minciach American Eagle prirážka zvýšila o 11%. Prémium vzrástlo aj pri ostatných strieborných minciach, aj keď nie tak výrazne. Medzi strieborné mince s najnižšou percentuálnou prirážkou patria Maple Leaf a Wiener Philharmoniker.

Snímka obrazovky 2016-07-11 o 15.01.08

Investičný dopyt rastie

V rokoch 2005 – 2007, teda v časoch pred vypuknutím hypotekárnej krízy (2008) bol dopyt po strieborných minciach a tehlách len 4 712 ton (151 miliónov uncí).

V rokoch 2008 – 2010 bol dopyt už 13 005 ton (416 miliónov uncí)

V rokoch 2011 – 2013 to už bol štvornásobok, predalo sa 18 418 ton (592 miliónov uncí) striebra v minciach a tehlách.V minulom roku sa predalo 6 085 ton strieborných mincí a tehličiek, čo sú čísla na úrovni silných rokov 2011-2013 a svedčí tak o pokračovaní trendu. Zmena v celkovom dopyte po striebre pred krízou (rok 2007) a po kríze (rok 2014) :

Tehly mince+ 290%
Šperky+ 17%
Príborové sety+ 1%
Priemysel– 9%

V celkovom dopyte po striebre je tak dopyt po investičných minciach a tehlách najrýchlejšie rastúcim segmentom. 

Ťažba striebra klesá.Snímka obrazovky 2016-07-11 o 15.03.32

Svetová ťažba striebra klesla zaprvých 6 mesiacov roku 2015 o 5%.

Najvýraznejší pokles v ťažbe zaznamenala Austrália, štvrtý najväčší svetový producent, ťažba klesla až o 31% a pritom austrálska mincovňa Perth Mint raziaca strieborné mince Koala a Kookabura patrí k najvýznamnejším producentom mincí vo svete. Pokles zaznamenala aj svetová jednotka Mexiko (-5%).

Pokles ťažby tak prichádza v období najvýraznejšieho investičného dopytu.

Diskusia

Ing. Juraj Polák

Zakladateľ a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. a popredný odborník na investovanie a nákup investičného zlata a striebra na Slovensku. “Som nadšencom investičného zlata a striebra a už 8 rokov pomáham klientom získať zo zlata a striebra viac."

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest