Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Barometer strachu stúpa

Barometer strachu stúpa

Za nárastom cien drahých kovov cítiť strach z vývoja ekonomiky po poklesoch, ktoré nastali na akciových trhoch.

Snímka obrazovky 2016-07-20 o 16.13.07

Akcie čaká ťažký rok a analytici sa radšej zatiaľ k vývoju vyjadrujú opatrne, aj keď sa už dostávajú na povrch čísla, ktoré investorom na pokoji nepridávajú. Ak sa trhmi šíri neistota, strach, vidieť to na cenách zlata a striebra, ktoré v dôsledku záujmu investorov o nákup rastú. Na cenách zlata tak vidno, že barometer strachu stúpa. Porovnávať súčasnú situáciu s krízou z roku 2008 je možno predčasné, aj keď podobnosti tu sú. Vývoj zlata a striebra od začiatku roka 2016.

Akcie auropsky bank

Z čoho majú investori strach?

  • Vývoj akcií hlavných európskych bánk je horší ako roku 2008 (graf vpravo). Napríklad cena akcií banky Deutsche bank v roku 2008 za prvé dva mesiace v roku klesla o takmer 16%, v tomto roku je pokles väčší takmer 2,5 krát – mínus 39,2%.
  • Býčia nálada, teda investorov očakávajúcich rast cien akcií, podľa Investors inteligencie je na -14 bodoch, najnižšie od marca 2009.
  • Dividendový výnos v sektore Verejných služieb v akciovom indexe S&P 500 v pomere k výnosu celého indexu je na úrovni miním z roku 2008.
  • americký akciový trh zažil v poslednej dobe viac 52 týždňových cenových miním než v rokoch 2008 a roku 2009.
  • Podiel akcií obchodovaných na NYSE (akciová burza New York) nad 200-denným cenovým priemerom je iba okolo 15%, čo je najmenej od roku 2011 a predtým z roku 2008.
  • Rozdiel medzi dividendovým výnosom indexu S&P 500 a výnosom 10-ročných vládnych dlhopisov USA sa blíži úrovni z rokov 2008 a roku 2009.

Množiace sa údaje, ktoré za posledné roky vykazovali pozitívne čísla a razantnosť nárastu cien zlata svedčí, že ceny z decembra, kedy dosahovali v dolárovom vyjadrení 5 ročných miním, sú nateraz minulosťou. Nástup zlata neostal nepovšimnutý ani médiami a tak sa môžeme pripraviť na časy, kedy sa o zlate zasa začne aj v médiach písať stále viac.

Diskusia

Ing. Juraj Polák

Zakladateľ a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. a popredný odborník na investovanie a nákup investičného zlata a striebra na Slovensku. “Som nadšencom investičného zlata a striebra a už 8 rokov pomáham klientom získať zo zlata a striebra viac."

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest