Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

“Big money” začínajú prúdiť na trh so zlatom.

“Big money” začínajú prúdiť na trh so zlatom.

Po dosiahnutí nových rekordov začína byť zlato zaujímavé aj pre veľkých investorov.  A veľkí investori milujú trendy. Trend je situácia na finančných trhoch, kedy komodita, akcie alebo akékoľvek aktívum rastie alebo klesá dlhodobo. Trošku môže kolísať, ale drží trend. Je to ako v živote, keď sa darí, tak sa darí a snažíme sa byť na vlne dlhodobo. Rastový trend priťahuje ďalších investorov, ktorí pridávajú palivo.

Manažéri podielových a penzijných fondov, poisťovacích spoločností a privátnych správcov majetku sa začínajú pozerať po zlate ako alternatíve. Očakávajú, že úrokové sadzby budú dlhodobo nízko, čo znižuje výnosy hlavne na štátnych dlhopisoch. Štátne dlhopisy sú dlhodobo v portfóliách ako „rezervná časť“, ktorá je konzervatívna a znižuje riziko. Keďže ich výnos je dlhodobo nízky, zlato ako alternatíva začína byť atraktívne. Zlato nemá úrok, ale to už ani dlhopisy. A potenciál rastu ceny je podľa veľkých investorov vyšší pri zlate. 

Hlavný stratég Wolrd Gold Council (Svetová rada pre zlato) John Reade uvádza, že je prirodzené, že rast ceny zlata zatraktívnil investície do zlata a akcií ťažiarenských firiem. Odhaduje, že zlato tvorí aktuálne iba 0,6% z portfólia veľkých investorov a dopyt po zlate bude rásť. Neznamená to, že všetci uvažujú rovnako a budú nakupovať tony zlata. Zlato má stále svojich odporcov. Ale pri obmedzenej ponuke stačí menší rast dopytu a cena zlata môže vystreliť. 

Veľký investori „zbúrajú“ trh so zlatom.

Ako som už písal v článku,  aktuálne tvorí zlato výrazne menej ako 1% zo všetkých peňazí, ktoré fondy spravujú.

Obrázok3

Významné fondy a inštitúcie majú v našej analýze takmer 132 biliónov dolárov. Je to iba časť zo všetkých spravovaných financií vo svete.

Ak by veľkí hráči investovali iba 2% z peňazí, ktoré spravujú do zlata, bolo by to 32 krát viac, ako sa v jenom roku vyťaží. To je nárast dopytu o 3200% a znamená to, že vykúpia všetko vyťažené zlato na 32 rokov dopredu. V prípade, že to bude menšie číslo a investujú zo všetkých peňazí iba 0,5%, vykúpia všetko vyťažené zlato dopredu na 8 rokov.

4

Buffett po rokoch zmenil názor?

Warren Buffett bol dlhodobo odporcom zlata a drahých kovov. Považoval zlato za neplodnú investíciu, ktorá neprináša dividendy ani úroky. V podstate má pravdu, keďže zlato a striebro sú peniaze a poistka, ktorá asi ťažko bude prinášať dividendy. Od poistenia auta tiež asi nikto nečaká, že na tom zarobí. Iba sa modlí, nech to nemusí využiť. Aktuálne ale svoju stratégiu po desaťročiach prehodnotil. Do portfólia spoločnosti Berkshire Hathaway, ktorú spravuje, nakúpil v hodnote viac ako 500 miliónov USD akcie ťažiarenskej firmy Barrick Gold, ktorá patrí medzi najväčšie ťažiarenské firmy v oblasti drahých kovov na svete. 500 miliónov je síce veľa peňazí, ale z portfólia Buffetta ide o menej ako 1%,ktoré dal do „zlatých“ akcií. Nie je to priamy nákup zlata, ale nákup akcií firmy, ktorá doluje zlato.

A zaujímavé je, že sa v rovnakom čase rozhodol znižovať svoje podiely v investičných bankách v USA – JP Morgan a Wells Fargo.  Podľa „šťavnatých titulkov“ komentátorov stávkuje Buffett proti americkej ekonomike.

Čo to znamená?

Zmenil Buffett svoj názor na zlato a bude kupovať tony zlata v tehličkách? Asi nie, je to najúspešnejší investor posledných rokov a má svoju stratégiu kupovania akcií, ktorú má funguje a drží sa toho. Zaujímavé je iba to, že kúpil akcie firmy, ktorá ťaží zlato a preto očakáva, že sa bude dariť zlatu a striebru a chce sa podieľať na ziskoch.

Ray Dalio nakupuje vo veľkom.

Manažér a zakladateľ najväčšej správcovskej spoločnosti na svete, Ray Dalio, odporúča nákup zlata ako formu diverzifikácie. Jeho spoločnosť Bridgewater, ktorá spravuje približne 138 miliárd dolárov pre súkromných investorov, nakupuje podiely vo fondoch, ktoré držia fyzické zlato. ETF fondy, ako napríklad SPDR Gold Trust, sú veľké podielové fondy, ktorých podiel je možné si zakúpiť a tým sa stávate vlastníkom aj zlata, ktoré tieto fondy vlastnia v trezoroch. Teda dúfajme, že to zlato tam reálne majú. Fondy tohto typu aktuálne vlastnia viac zlata ako napríklad nemecká centrálna banka. Ray Dalio každý štvrťrok navyšuje množstvo zlata v portfóliu a aktuálne je to hodnota prevyšujúca 6 miliárd dolárov.

Záver.

Najúspešnejší investor kupuje zlato do svojho portfólia. Sú dve možnosti. Robí si z nás „srandu“, alebo má svoje dôvody, prečo zlato kupuje. Na ktorú možnosť by ste si stavili? 

Diskusia

Ing. Slavomír Fogaš

Autor myšlienky pravidelného sporenia a investovania v zlate a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. "Ekonómia a finančníctvo sa vyučuje a prezentuje ako zložitá vec preto, aby tomu ľudia nerozumeli. Mojím cieľom je zrozumiteľne a jasne ukázať základy peňazí, dlhu a financií, aby sme neboli iba bezbrannými spolusediacimi v autobuse, ktorí šoférujú “ tí veľkí”.

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest