Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Budeme platiť zlatom a striebrom?

Budeme platiť zlatom a striebrom?

Čo ak peniaze stratia hodnotu? Ako to v praxi bude fungovať? Máme vôbec uvažovať, že sa bude dať zlatom a striebrom platiť? To je pár otázok, ktoré dostávame od našich klientov a čitateľov nášho mesačníka. Poďme sa na to spolu pozrieť.

Ako dlho zlato a striebro ako platidlo funguje?

Veľmi dlho :-). Odhady sú rôzne, ale spomínajú sa prípady pred 6 000 rokmi. Inkovia, Grécko, Rím, Byzancia, Stredovek atď. Je to téma na dlhšie a histórií sa dnes nechcem venovať. Nabudúce. V krátkosti sa iba pozrieme 20 rokov dozadu, nebude to dlhé, sľubujem.

Pred papierovými peniazmi v pravom slova zmysle (Fiat meny – dnešné nekryté peniaze) fungovali zlaté štandardy. Štandard zlatej mince (niekedy od roku 1817) znamenal, že papierové peniaze boli kryté zlatom. Nebolo možné tlačiť peniaze len tak, štát musel mať zlato. Ak nebolo, neboli nové peniaze. To bol čistý systém, ktorý neumožňoval tlačenie z ničoho. Znamenal, že ak ste mali dolár, mohli ste si ho zmeniť za zlato v banke.

Po 1. svetovej vojne sa tento štandard upravil na štandard zlatého zliatku, kde sa papierové peniaze mohli meniť iba za zliatky o váhe viac ako 12 kíl, takže nič pre bežných ľudí. Nasledoval štandard zlatej devízy, ktorý znamenal, že už neboli všetky meny zmeniteľné za zlato, ale iba niektoré. Takže bolo nutné najprv kúpiť za vlastnú menu napríklad dolár a potom ho vymeniť za zlato.

V roku 1944 sa konala konferencia v Bretton-Woode a tá určila, že jedinou menou, ktorá sa bude dať vymeniť za zlato, bude americký dolár. (Inak na tej konferencií sa dohodli na vzniku Medzinárodného menového fondu). Pomer medzi dolárom a zlatom bol fixný, takže bolo jasné, koľko dostanete za dolár. Tento fixný kurz sa postupne zvyšoval a v roku 1971 bol na úrovni 35 dolárov za jednu uncu zlata. Stále však USA nemohli tlačiť doláre „do bludu“, aj keď sa o to pokúšali. Ostatné krajiny by totiž nahromadili doláre a vymenili ich za zlato z USA. A Amerika nechcela zlato vyvážať z krajiny.Nixon

Preto v roku 1971 Nixon zrušil vymeniteľnosť dolára za zlato a kto mal doláre, nemohol už žiadať zlato z USA. Tým sa skončila funkcia papierových peňazí ako uchovávateľa hodnoty, pretože už žiadnu vlastnú hodnotu nemajú. Zlato bola brzda pre centrálne banky, aby ich politika tlačenia peňazí mala mantinely. Zrušenie fixingu im uvoľnilo ruky.

Ako je to dnes?

Dnes platíme prevažne iba peniazmi. Hotovostnými, alebo elektronickými. Nemajú vnútornú hodnotu, iba prirodzenú (obmedzenú) a riadenú hodnotu.

  1. Prirodzená dôvera je napríklad voči americkému doláru, lebo je ťažké si predstaviť, že USA skončia s dolárom alebo ho vymenia za inú menu. Jednoducho veríme.
  2. Riadená je vtedy, keď nám to prikazuje štát. Napríklad to bola koruna. Keď sa zmenila mena u nás na Euro, koruna stratila platnosť a hodnotu. Síce aj dnes ju ešte môžete za Eurá vymeniť, ale keď to skončí, je neplatná, teda bez hodnoty, lebo o tom rozhodol štát. Je možné, že aj keby USA rozhodli o výmene dolára, v niektorých častiach sveta by ešte stále existoval „starý dolár“ ako platidlo, pretože by mal dôveru.

Je teda dnes možné zlatom a striebrom platiť?

Zlatom alebo striebrom sa dnes dá platiť priamo v prípadoch, ak aj druhá strana akceptuje zlaté tehličky alebo mince. To sa deje bežnejšie, ako by ste si mysleli a sám som svedkom takýchto platieb. Ale nie je to bežný postup pri každodenných činnostiach. Je iba otázkou čase, keď sa začne objavovať bártrový systém, kde sa bude dať platiť zlatom. Budete mať napríklad účet, kde budete mať gramy zlata a tie prevediete na iný účet ako platbu v gramoch. Tento platobný systém bude v budúcnosti potrebný v časoch, keď nastanú veľké pohyby v hodnotách jednotlivých mien a veľké riziko straty z kurzov. Je to ale komplikovaný systém, a viem o čom hovorím, lebo sa podielame na jeho vízií a tvorbe.

Pokiaľ ale bude terajší systém ako tak fungovať, tak platiť zlatom bežne asi nebudeme. A vlastne načo? Zlato a striebro je základom financií a má svoje silné miesto v rezervách každého z nás. A keď máte zlato a striebro, jednoducho si ho zmeníte za „dnešné“ peniaze a platíte nimi. Ale čo zajtra?

Budúcnosť nepoznáme, ale….

Situácia vo svete sa postupne komplikuje. Celý svet žije na dlh a jedna väčšia rozbuška môže systém papierových peňazí položiť. K tomu môžeme prirátať konflikty a s tým u nás spojený prísun obyvateľov. Je pravdepodobné, že hegemónia papierových peňazí jedného dňa skončí. Neznamená to, že sa zruší dolár, alebo euro a budeme platiť zlatom a stádom kráv. Môže nastať viac situácií a hlavne aj tie, ktoré si dnes nevieme ani predstaviť. Možno uvidíme globálny konflikt, ktorý položí finančný systém. Alebo sa kvôli vysokému dlhu USA zbavia starého dolára a nahradia ho novým. Ak vlastníte dlh USA v starých dolároch, povie vám „veľký strýko“ z Ameriky, že v nových dolároch to je iba polovica. A potom zaútočíme na USA? Asi nie. Alebo bude hrať prvé husle Rusko s Čínou, aj keď to teraz vyzerá dosť nepravdepodobne. Aké je riešenie pre nás obyčajných? Použi-jem svoj jednoduchý sedliacky rozum.

Dve fázy.

V každej z kritických situácii nastanú dve fázy: panika a riešenie.

Moja babka hovorila: Každé čudo trvá tri dni.

V panickej situácií nikto nebude vedieť, čo má robiť. Ak by peniaze stratili prudko hodnotu počas konfliktu (ako napríklad teraz na Ukrajine), budeme platiť zlatom a striebrom. Otázka na telo pre vás: Ak budete mať v čase krízy niečo, čo budú ľudia chcieť (napríklad budete piecť chlieb), čo by ste akceptovali ako platbu? Peniaze, ktoré budú stráca hodnotu rýchlejšie, ako sa budú tlačiť na nich ďalšie nuly? Alebo pozemok? Diamanty? Zbrane (dúfam, že možnosť kupovať takto kupovať nenastane)?

Možno nie každý z nás zlato a striebro pozná na prvý pohľad, ale určite poznáte viac zlatníkov (možno na vašej ulici), ktorí vám zlato overia, ako napríklad odborníkov na diamanty. Platiť zlatom a striebrom bude jednoduché a jasné. Táto fáza bude možno trvať dlho, ale určite skončí.

V druhej fáze nájdeme riešenie. Iná možnosť nie je. Buď nájdeme nový systém, alebo vymrieme. A tým riešením budú v oblasti peňazí nové papierové peniaze, ktoré budú inak kryté, alebo budú iba elektronické. Prečo nebude zlato a striebro platidlo? Lebo je na bežné platby v pokojných časoch nepraktické. Ako ochrana pred rizikom a infláciou je lídrom, ale je praktickejšie nosiť platobnú kartu alebo „nejaký papier“.  V histórii bolo napočítaných 775 druhov papierových peňazí, ale iba jedno zlato.

Zlato a striebro slúži na preklenutie krízy – pred krízou zmeníte peniaze na zlato a po upokojení situácie znova časť zlato na „nové“ peniaze (alebo čokoľvek bude), aby ste normálne fungovali.

Je tu ešte možnosť, že náš intelekt a myslenie povýšime nad peniaze a materiálne statky a budeme žiť v spoločnosti, kde nebudú peniaze a všetci budeme mať dostatok všetkého – energie, výrobkov , služieb, pohody a pokoja. Znie to sexi, ale nateraz je to utópia. :-)

Ako je teda riešenie?

Základom je prežiť obe fázy. Mať platidlo a zvyšok mať ako ochranu majetku. Čo teda vlastne kupovať? Ak nastane konflikt, krach alebo strata dôvery v peniaze, budeme platiť zlatom a striebrom. Možno štát zakáže zlato a bude nelegálne, ale bude mať svoju hodnotu a preto bude možné ním platiť za bežný tovar a jedlo. Aj pod pultom. Bude to ale iba fyzické zlato a striebro. Papierovým (burzovým) zlatom a striebrom sa platiť dať nebude, lebo neexistuje. Zlomkové zlato (šperky, predmety a mince z nízkou rýdzosťou) majú trošku problém. Ako platidlo budú trošku obmedzené. Bude potrebné zistiť obsah zlata a nedostanete za to toľko, koľko ste zaplatili. Šperk má pridanú hodnotu, ktorú vám bežný zlatník v kríze nezaplatí. Preto šperky nie sú vhodné na platby.

Najvhodnejšie sú menšie mince alebo tehličky. Je to bezpečné (nevyzeráte ako boháč, ktorý keď má kilo zlata, má ich ešte asi viac) a nie je to podozrivé (napríklad, že ste to ukradli).

Bude to iba bežná platba s malými zlatými alebo striebornými mincami v hodnote 100 EUR a to môže mať každý. To, že ich máte viac, je iba na vás. Pri kilovej tehle je jasné, že máte zlato vo veľkom množstve. Ešte môžete kliešťami cvakať z veľkých tehál J, ale menšie mince a tehly majú presnú váhu a sú vhodnejšie.

Ale pri platbách to nekončí. V druhej fáze nájdeme riešenie a tým bude nový systém. Postupne sa určí aj hodnota zlata a striebra v „nových“ peniazoch a vtedy zmeníte vašu rezervu, ktorá vám ostane v zlate, na nové peniaze. Zlato a striebro vám jednoducho umožní začať nanovo a udržať si hodnotu majetku, ktorú ste mali pred krízou. A to sa dá iba fyzickým zlatom a striebrom alebo inými fyzickými statkami – napríklad pozemkom, ak ho štát nezoštátni. Dlhopisy, akcie, akcie ťažiarenských spoločností, papierové zlato a striebro, certifikáty na zlato a zlato v trezorových bankách v Singapúre bude zrušené.

Záver.

Odpoveď teda na vašu otázku: Budeme platiť zlatom a striebrom? Áno, budeme. V prvej fáze, keď bude panika a nikto nebude vedieť, čo sa stane zajtra. Budú to aj šperky, ale lepšie je fyzické zlato a striebro.Papierové zlato bude rovnaké ako papierové bankovky počas hospodárskej krízy. Budeme nimi topiť v kozube. A v druhej fáze jednoduché zmeníte zlato a striebro za „nové“ peniaze a udržíte si svoj majetok.

Môj optimizmus dúfam, že sa to nestane, ale realita hovorí niečo iné. Asi poznáte porekadlo: Radšej byť pripravený, ako prekvapený.“ Odpovedzte si sami: Čo nás čaká v najbližších rokoch? Bude sa to zlepšovať, alebo zhoršovať? Stavili by ste si, že o 10 – 20 rokov budeme pokračovať v tomto systéme, alebo majú „chlapci tam hore“ plán a urobia reset? Ak sa budú diať zmeny, doplatia na to banky a politici, alebo ako vždy, my bežní ľudia?

 

Diskusia

Ing. Slavomír Fogaš

Autor myšlienky pravidelného sporenia a investovania v zlate a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. "Ekonómia a finančníctvo sa vyučuje a prezentuje ako zložitá vec preto, aby tomu ľudia nerozumeli. Mojím cieľom je zrozumiteľne a jasne ukázať základy peňazí, dlhu a financií, aby sme neboli iba bezbrannými spolusediacimi v autobuse, ktorí šoférujú “ tí veľkí”.

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest