Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Centrálne banky FED a ECB znova pomohli drahým kovom.

Centrálne banky FED a ECB znova pomohli drahým kovom.

Minulý mesiac to bola Americká centrálna banka (FED) a tento zasa Európska centrálna banka (ECB), ktoré svojimi rozhodnutiami oživili trh so zlatom a striebrom a dali tak zabudnúť na letné mesiace nízkych cien.

Zlato sa oproti letným cenovým minimám, v horizonte niečo cez dvoch mesiacov, obchodovalo počas októbra v dolároch o 8,8% a v eurách o 8,5% vyššie (k dnešnému dňu je to v dolároch plus 5,8 % resp. plus 7% v eurách). Striebro bolo už tradične živšie a aj vďaka vysokému dopytu a jeho nedostatku na trhu , oproti letným cenovým minimám zaznamenalo v dolároch plus 13,50 % a v eurách dokonca plus 15%.(k dnešnému dňu je to v dolároch niečo cez 10% a v eurách 13,5 %).

Cena striebra v EUR Cena zlata v EUR

Projekt 1 140 000 000 000 stačiť nebude.

Za nárastom ceny zlata a striebra stojí obava trhov z ďalšieho smerovania ekonomiky po rozhodnutiach FEDu a ECB o nezvyšovaní kľúčových úrokových sadzieb. Po FEDe sa minulý týždeň k zvyšovania úrokových sadzieb neodhodlala ani ECB.

V celom rozvinutom svete sú aktuálne úrokové sadzby na rekordne nízkych úrovniach a centrálne banky neváhajú tlačiť nové, lacné peniaze. Napriek tomu zostáva ekonomický rast vlažný, inflácia neexistuje a dlh , či už štátny alebo súkromný, nekontrolovane narastá. Pričom tempo rastu dlhu je rýchlejšie ako rast HDP, čo vynára otázku z čoho sa dlhy asi tak budú splácať?
Takmer nulové úroky mali pritom podporiť zotavovanie ekonomiky z poslednej krízy.

Množia sa ale už obavy z toho, že príliš dlhé udržiavanie prakticky nulových úrokov by mohlo vyvolať ďalšie „bubliny“ nadhodnotených cien aktív, ktoré môžu vyvolať krízu podobnú tej, ku ktorej viedol v roku 2008 neudržateľný rast cien nehnuteľností.

Odpoveďou šéfa ECB Maria Draghiho je, že je pripravený úrokovú sadzbu v prípade potreby naopak ešte znížiť a projekt tlačenia eurových bankoviek rozšíriť a tak 1,14 bilióna novo natlačených eur ( 1 140 000 000 000) nemusí byť zďaleka konečné číslo. Aktuálne ECB nakupuje dlhopisy, teda tlačí nové eura, v objeme 60 mld. mesačne. O navýšení tlačenia peňazí sa pravdepodobne pritom rozhodne už v decembri.

Z programu ECB tlačenie peňazí budú profitovať najmä zadĺžené krajiny eurozóny, najmä tie južné. Ale bez lacného eura a umelých nízkych úrokových sadzieb by bolo napríklad Taliansko a Francúzsko dnes už tiež v bankrote, čiže sa zase týmto novým rozhodnutím ECB len kupuje čas a nerieši sa problém spoločnej meny.

Diskusia

Ing. Juraj Polák

Zakladateľ a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. a popredný odborník na investovanie a nákup investičného zlata a striebra na Slovensku. “Som nadšencom investičného zlata a striebra a už 8 rokov pomáham klientom získať zo zlata a striebra viac."

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest