
Minulý mesiac to bola Americká centrálna banka (FED) a tento zasa Európska centrálna banka (ECB), ktoré svojimi rozhodnutiami oživili trh so zlatom a striebrom a dali tak zabudnúť na letné mesiace nízkych cien.
Zlato sa oproti letným cenovým minimám, v horizonte niečo cez dvoch mesiacov, obchodovalo počas októbra v dolároch o 8,8% a v eurách o 8,5% vyššie (k dnešnému dňu je to v dolároch plus 5,8 % resp. plus 7% v eurách). Striebro bolo už tradične živšie a aj vďaka vysokému dopytu a jeho nedostatku na trhu , oproti letným cenovým minimám zaznamenalo v dolároch plus 13,50 % a v eurách dokonca plus 15%.(k dnešnému dňu je to v dolároch niečo cez 10% a v eurách 13,5 %).
Projekt 1 140 000 000 000 stačiť nebude.
Za nárastom ceny zlata a striebra stojí obava trhov z ďalšieho smerovania ekonomiky po rozhodnutiach FEDu a ECB o nezvyšovaní kľúčových úrokových sadzieb. Po FEDe sa minulý týždeň k zvyšovania úrokových sadzieb neodhodlala ani ECB.
V celom rozvinutom svete sú aktuálne úrokové sadzby na rekordne nízkych úrovniach a centrálne banky neváhajú tlačiť nové, lacné peniaze. Napriek tomu zostáva ekonomický rast vlažný, inflácia neexistuje a dlh , či už štátny alebo súkromný, nekontrolovane narastá. Pričom tempo rastu dlhu je rýchlejšie ako rast HDP, čo vynára otázku z čoho sa dlhy asi tak budú splácať?
Takmer nulové úroky mali pritom podporiť zotavovanie ekonomiky z poslednej krízy.
Množia sa ale už obavy z toho, že príliš dlhé udržiavanie prakticky nulových úrokov by mohlo vyvolať ďalšie „bubliny“ nadhodnotených cien aktív, ktoré môžu vyvolať krízu podobnú tej, ku ktorej viedol v roku 2008 neudržateľný rast cien nehnuteľností.
Odpoveďou šéfa ECB Maria Draghiho je, že je pripravený úrokovú sadzbu v prípade potreby naopak ešte znížiť a projekt tlačenia eurových bankoviek rozšíriť a tak 1,14 bilióna novo natlačených eur ( 1 140 000 000 000) nemusí byť zďaleka konečné číslo. Aktuálne ECB nakupuje dlhopisy, teda tlačí nové eura, v objeme 60 mld. mesačne. O navýšení tlačenia peňazí sa pravdepodobne pritom rozhodne už v decembri.
Z programu ECB tlačenie peňazí budú profitovať najmä zadĺžené krajiny eurozóny, najmä tie južné. Ale bez lacného eura a umelých nízkych úrokových sadzieb by bolo napríklad Taliansko a Francúzsko dnes už tiež v bankrote, čiže sa zase týmto novým rozhodnutím ECB len kupuje čas a nerieši sa problém spoločnej meny.