Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Deutsche bank vystrašila klientov, ktorí nakupujú zlato.

Deutsche bank vystrašila klientov, ktorí nakupujú zlato.

Fyzické vlastnenie zlata je extra dôležité.

Ak hľadáte 10 dôvodov, prečo kupovať fyzické zlato, tak 9 z nich bude, že je reálne a máte ho v rukách.

V Nemecku sa klienti začali obávať, že zlato z ich fondu neexistuje. 

Klienti, ktorí si kupujú zlato v komoditnom fonde Xetra-Gold, za ktorí ručí Deutsche bank, ostali prekvapení. Banka oznámila, že nevie zaručiť, že vydá zlato, ktoré si ľudia kúpili.

Komoditný fond Xetra-Gold je dcérska spoločnosť viacerých bánk v Nemecku, kde hlavným vlastníkom je banka Deutsche bank. Xetra-gold je špeciálny komoditný fond, kde si ľudia kupujú „papierové“ zlato, ktoré môžu odpredať, alebo dlhodobo držať v trezoroch banky. „Papierové“ tomu hovoríme preto, lebo ho nemajú fyzicky v rukách. Banka však garantuje, že ak klient požiada o vydanie zlata, vydá mu ho vo fyzickej forme – investičné zlaté mince a tehličky. Xetra garantuje, že má v trezoroch reálne zlato v pomere 1:1 k papierovému – teda môže hneď vydať všetko „papierové zlato“ vo fyzickej forme.

Koncom augusta prebehla médiami správa od spoločnosti Xetra-Gold a jej materskej firmy Deutsche bank. Uvádzali, že pre klientov nevedia úplne garantovať, že im vydajú zlato, ak o to požiadajú. Banka odporúčala klientom, ktorí si nakúpili „papierové zlato“, aby ho spätne predali spoločnosti Xetra – Gold a za peniaze si nakúpili zlato vo fyzickej forme v inej spoločnosti. Inými slovami banka nevedela garantovať, že má dostatok fyzického zlata pre všetkých.

Banka

Správa spôsobila menší šok medzi klientmi a tí začali požadovať podľa podmienok zlato vo fyzickej forme zo svojho konta. Banka bola nútená vydať správu, ktorou sa snažila upokojiť klientov. V stanovisku potvrdila, že každý klient má v trezoroch nakúpené zlato vo fyzickej forme a banka garantuje jeho dodanie vo fyzickej forme. Ale v individuálnych prípadoch, ak by banka nebola schopná dodať zlato vo fyzickej forme, bude hľadať následne riešenie spolu s klientom.

Upokojenie alebo nie?

Po „upokojení“ zo strany Deutsche bank vzniklo veľa otázok o dostupnosti fyzického zlata zo strany fondu Xetra. Dôvera bola naštrbená a investori vyjadrili obavy, či vôbec banka má dostatok investičného zlata na dodanie. V nasledujúcich mesiacoch bude fond pod drobnohľadom, ako plní svoje záväzky.

Záver od nás:

Papier je papier, čísla v počítači sú čísla v počítači a fyzické zlato je fyzické zlato.

Ako sme spomínali v úvode článku, postupne sa začína na trhu s investičným zlatom objavovať situácia, kde bude jedno, či máte mince alebo tehličky a z ktorej mincovne. Hlavným dôvodom bude vlastniť zlato fyzicky, pretože papierové zlato môže zmiznúť, alebo Vám ho nevydajú.

Diskusia

Ing. Slavomír Fogaš

Autor myšlienky pravidelného sporenia a investovania v zlate a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. "Ekonómia a finančníctvo sa vyučuje a prezentuje ako zložitá vec preto, aby tomu ľudia nerozumeli. Mojím cieľom je zrozumiteľne a jasne ukázať základy peňazí, dlhu a financií, aby sme neboli iba bezbrannými spolusediacimi v autobuse, ktorí šoférujú “ tí veľkí”.

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest