Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Goldman Sachs nestíha meniť svoj prognózy.

Goldman Sachs nestíha meniť svoj prognózy.

„Cena zlata v priebehu 1 roka dosiahne 2000 dolárov za 1 uncu.“ To je asi 2 mesiace starý titulok a už nie je pravdivý. Analytici banky Goldman Sachs museli znova zmeniť svoje predpoklady.

Investičná banka Goldman Sachs predpokladá, že v priebehu najbližších 12 mesiacov dosiahne cena zlata 2300 dolárov za 1 uncu. Je to nárast ceny o cca 20%. Banka zvýšila svoj predchádzajúci predpoklad 2000 dolárov (2 mesiace starý).

Cenu striebra očakávajú analytici banky na úrovni 36 dolárov za trojsku uncu. Pred dvoma mesiacmi predpokladali, že cena striebra dosiahne za 1 trojsku uncu na burze hodnotu 22 dolárov. Už dnes je však na úrovni 27 dolárov. Aj podľa vyjadrení banky je možné, že budú upravovať cieľovú úroveň pre striebro znova, pretože iba v júli narástli ceny striebra o 32% v dolároch.

Hlavným dôvodom podľa banky je prekvapivo obava o hodnotu dolára ako svetovej rezervnej meny. Teda nie je to až tak prekvapivé pre investorov, ktorí sledujúci drahé kovy dlhodobo, ale skôr je prekvapivé, že tak významná banka otvorene kritizuje štát a obáva sa o dolár a jeho budúcu hodnotu.

Rovnica je podľa analytikov banky jednoduchá. Stimuly, ktoré vláda vynakladá na záchranu ekonomiky počas pandémie, budú viesť k výraznému rastu štátneho dlhu. Výsledkom bude, že vlády v budúcnosti umožnia výraznejší rast inflácie. A v takomto prípade bude zlato a striebro víťazom.

Asi má banka Goldman Sachs nakúpené tony zlata a takto sa snaží zvýšiť cenu svojej investície . A teraz trošku vážnejšie. Závery, ktoré analytici banky spomínajú, sú už dlhodobo známe pre bežných investorov, ktorí aspoň trošku sledujú finančné trhy. Natlačená „kopa“ peňazí nezmizne šibnutím čarovného prútika a skôr či neskôr spôsobí nemalé problémy.

Nikto nevie predpovedať budúcnosť, ale každý vie, že ak sa balón stále nafukuje, raz praskne. Nemusí, ale to by sa musel vzduch niekedy aj vypustiť a znížiť tlak. Podľa posledných vyjadrení centrálnych bankárov a politikov budeme do toho „balóna“ fúkať čoraz viac.

Diskusia

Ing. Slavomír Fogaš

Autor myšlienky pravidelného sporenia a investovania v zlate a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. "Ekonómia a finančníctvo sa vyučuje a prezentuje ako zložitá vec preto, aby tomu ľudia nerozumeli. Mojím cieľom je zrozumiteľne a jasne ukázať základy peňazí, dlhu a financií, aby sme neboli iba bezbrannými spolusediacimi v autobuse, ktorí šoférujú “ tí veľkí”.

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest