Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Je správny čas na nákup zlata a striebra?

Je správny čas na nákup zlata a striebra?

Túto otázku dostávame od našich klientov veľmi často. A druhou časťou tejto otázky je to, „Či to mám kupovať teraz, alebo pár dni počkať“. Niekto očakáva komplikovanú analýzu, ktorú podporím grafmi a tabuľkami, ktoré si požičiam z tradingového oddelenia najväčších bánk a „voila“ – vieme, kedy kupovať.

Je teda správny čas na nákup zlata a striebra? Áno, je. Nie však preto, že teraz je vhodná cena alebo preto, že sa na nás sype jedná finančná pohroma za druhou. Alebo preto, že sa zlato postupne míňa a kupujú ho Rusi a Číňania, takže ho v budúcnosti bude na trhu menej. Alebo preto, že keď veľký počet analytikov hovorí, že zásoby zlata v centrálnych bankách sú nulové, tak to asi tak bude, kým ho neuvidíme na vlastné oči. To sú ale iba moje názory, s ktorými môžete súhlasiť, alebo nie.

Prečo je teraz správny čas? Vždy je správny čas. Tak ako keď by ste sa ma opýtali, či si máte sporiť, odpoveď je Áno. Alebo či investovať dlhodobo za účelom prilepšenia na dôchodok, odpoveď je Áno. Alebo či sa poistiť pre prípad úrazu (smrť), aby ste ochránili rodinu, odpoveď je Áno. Existujú principiálne otázky, na ktoré je odpoveď áno. Zlato a striebro považujem za základ financií (spolu s inými aktívami) a je vhodné ho kupovať vždy, keď sú na to financie. Nie je to v prvom rade investícia, takže by nákup nemal byť impulzívny a iba za účelom zisku.

A druhou otázkou je to, či ho kupovať teraz, alebo o pár dní. Klesne ešte? Alebo pôjde hore? Úprimne, nemám ani „šajnu“. A či môže cena zajtra klesnúť o 5%, aby ste kupovali lacnejšie? Áno, je to možné, ale nemusí sa to stať. Krátkodobé predpovede nefungujú, pretože nikto z nás nemá také informácie, ako má tých pár vyvolených na burze. Preto nevieme, ako sa bude cena vyvíjať v nasledujúcom týždni. Pre mňa je dôležité, že cena zlata bude o dvadsať, tridsať rokov vyššie, ako je teraz a preto nie je pre mňa rozhodujúca aktuálna cena. A ak bude cena zlata stále konštantná a rovnaká, nič sa nestane. Rezerva nemusí zarábať, má totiž inú funkciu. Aj keď je pravdepodobné, že zlato svoju hodnotu bude zvyšovať.

Čo ak kúpite a zlato začne klesať? Môže sa to stať a mali by ste uvažovať aj o takejto možnosti. Sám som kupoval na historických najvyšších cenách v roku 2011 za cenu 1900 dolárov za uncu (teraz je 1180 USD). Tento nákup zabolel, ale bol vyvážený nákupom za 730 dolárov z roku 2009.

Neexistuje zlá cena, len zlý a neprofesionálny nákup. Ak zvažujete, či je teraz dobrá cena na nákup pre Vás, je dôležitá jedna otázka. Je Váš nákup špekulácia alebo rezerva? Ak je to nákup na 1 rok, načasovanie nákupu je dôležité. Ak je Vaším cieľom rezerva, dôležitejšie ako cena je rozloženie nákupu a čo kupujete. To ale neznamená, že je jedno kedy a kde budete kupovať. Ing. Slavomír Fogaš PS: V našej firme mám povesť, že keď kúpim zlato ja, tak začne klesať. Pred nákupom by ste sa mali informovať, či som náhodou nekupoval. :-)

Diskusia

Ing. Juraj Polák

Zakladateľ a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. a popredný odborník na investovanie a nákup investičného zlata a striebra na Slovensku. “Som nadšencom investičného zlata a striebra a už 8 rokov pomáham klientom získať zo zlata a striebra viac."

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest