Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

JP Morgan nakupuje fyzické striebro

JP Morgan nakupuje fyzické striebro

JP Morgan Chase je americká banka, ktorá je známa predovšetkým ako jedna z tých, ktoré vyšli z hypotekárnej krízy v roku 2009 úspešne. Šrámy sa zahojili a pokuty neboli likvidačné, takže prežili „so cťou“. Dnes už môžu znova inkasovať zisky pre seba a svojich klientov. Stále sú však v podozrení, že nemohli byť v kríze úspešný bez pomoci vlády.

V poslednom období se JP Morgan s britskou bankou HSBC významným lídrom na trhu so striebrom. Spolu s HSBC predávali papierové striebro na trhu a manipulovali cenu striebro smerom dole. Ich cieľom bolo znížiť cenu striebra na to, aby mohli využiť výhodne ceny na nákup fyzického striebra. Odpoveď na to, ako je možné manipulovať na burze cenu striebra (zlata) bez toho, aby ste ho reálne vlastnili, nájdete v našom staršom mesačníku.

Prečo manipulujú cenu na burze?

Ak sa pýtate, prečo manipulujú cenu na burze smerom dole namiesto toho, aby rovnako kupovali fyzické striebro, odpoveď je táto. Keby začali kupovať také veľké množstvá bez opačnej manipulácie, ceny striebra by vyleteli do výšok. Ak je silný dopyt, ceny rastú. Ak však robíte zároveň protiváhu na burze, tento tlak na cenu vyrovnávate.

Nárast zásoby fyzického striebra v banke JP Morgan

Nárast zásoby fyzického striebra v banke JP Morgan

Čo sa vlastne na trhu dialo?

Banka JP Morgan sústavne predávala na burze papierové striebro a jeho cenu znižovala. Zároveň nakupovala fyzické striebro do svojich zásob. Či to robila pre seba, alebo svojich klientov, nie je známe.

Faktom je, že od roku 2011 narástli fyzické zásoby striebra na 55 miliónov uncí. Pri aktuálnej cene je to takmer 900 miliónov EUR.

Nákupy striebra začínajú naberať tempo

Iba začiatkom apríla tohto roku dokázala banka nakúpiť 7 miliónov uncí striebra za 10 dni. Aj na americkej burze Comex ide o značné objemy. Známy investor do striebra Ted Butler však hovorí, že tieto čísla sú značne podhodnotené. Podľa jeho vyjadrení vlastní banka JP Morgan minimálne 350 miliónov uncí striebra a jeho triezvy odhad je na úrovni 500 miliónov uncí striebra. Táto suma zodpovedá 8 miliardám EUR, čo by išlo o najväčšie zásoby striebra na svete. Sedliacky pohľad na tieto čísla hovorí, že je skôr pravdepodobné číslo 500 miliónov uncí striebra. Dôvod je jednoduchý. Banka o veľkosti JP Morgan by neriešila obchody do 1 miliardy EUR. Tieto obchody jednoducho nie sú pre ňu zaujímavé.

Záver

Na čo čakajú v banke JP Morgan, keď kupujú vo veľkom fyzické striebro – strieborné mince? Sú iba tri možnosti:

  • Klienti ich využili ako sprostredkovateľa a banka má veľa klientov, ktorí veria rastu ceny striebra. Banka si zoberie províziu a nerieši cenu.
  • Sú to „šuflikanti“, ktorí si z času na čas vyberú jednu komoditu a dúfajú, že zarobí.
  • Vedia presne, čo robia – sami tlačia cenu striebra na burze a kupujú ho fyzicky vo forme mincí. A keď budú mať dosť striebra, prestanú cenu manipulovať a hodnota ich fyzické striebra prudko narastie.

Najzaujímavejší je však výrok samotnej banky, ktorá predpokladá nezmenenú cenu striebra počas roka 2015 a výhľad na rok 2016 mierne optimistický – 2,5% nárast.

Strieborné mince

Kľúčová otázka teda je:

Ak by ste riadili banku a vedeli (keďže to máte pod palcom), že cena striebra v budúcnosti prudko stúpne a chceli by ste striebro ešte dokupovať za „lacné“ ceny, čo by ste povedali svojím klientom? Že cena striebra bude rásť a všetkým odporúčate nakupovať striebro? Alebo že striebro je nezaujímavé a cena rásť nebude?

Diskusia

Ing. Slavomír Fogaš

Autor myšlienky pravidelného sporenia a investovania v zlate a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. "Ekonómia a finančníctvo sa vyučuje a prezentuje ako zložitá vec preto, aby tomu ľudia nerozumeli. Mojím cieľom je zrozumiteľne a jasne ukázať základy peňazí, dlhu a financií, aby sme neboli iba bezbrannými spolusediacimi v autobuse, ktorí šoférujú “ tí veľkí”.

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest