Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Keď už aj ministri financií kupujú zlato

Keď už aj ministri financií kupujú zlato

Z majetkových priznaní politikov sa málokedy dozvieme niečo zaujímavé a už vôbec nie niečo podstatné, aspoň z tých slovenských. Zaujal však írsky minister financií Michael Noonan, ktorý vo svojom aktuálnom majetkovom priznaní uviedol, že predal európske akcie a investoval do zlata (SPDR Gold Fund).

Írsky minister financií Noonan

Zdá sa, že ministra financií k tomuto kroku viedli ponuré vyhliadky európskej ekonomiky a zároveň pohľad do ministrových osobných investícií dáva jasne najavo, čo si myslí o rizikách, ktorým čelí európska ekonomika a spoločná mena euro. V Írsku členovia vlády a parlamentu musia každoročne zverejňovať všetky svoje investície presahujúce hodnotu 13 000 eur.

V komentári , ktorý zverejnil írsky denník Sunday Independent za jeho rozhodnutím vidia snahu ochrániť osobné financie pred defláciou, keďže zlato tradične zvykne v časoch, tak inflácie ako deflácie prekonávať ostatné trhy.

Tiež nie je žiadnym tajomstvom, že minister má prístup k dôverným informáciám. Dalo by sa povedať priamo z “kuchyne“. Ministri financií členských krajín eurozóny sa totiž pravidelne stretávajú v rámci tzv. euroskupiny ministrov financií a riešia otázky stavu a smerovania ekonomiky eurozóny. Či už za jeho rozhodnutím boli informácie, ktorými mohol tušiť prichádzajúcu hrozbu deflácie a tlačenie peňazí európskou centrálnou bankou sa síce nedozvieme, ale rozhodne to, že bol priamo pri zdroji a vybral si takúto cestu dáva najavo, že nevkladá príliš veľkú dôveru do vývoja európskej ekonomiky.

V Írsku je pritom minister financií Noonan obviňovaný opozíciou aj časťou verejnosti, že pri riešení ekonomických problémov , ktorým krajina čelí od roku 2010 obhajuje ekonomické záujmy európskych bánk a nie Írska. A aj o to viac je jeho rozhodnutie predať fondy investujúce do európskych akcií prekvapujúci. Kvôli objektivite je treba poznamenať, že minister Noonan neinvestuje len do zlata, a že sa v jeho majetkovom priznaní nachádzajú napr. aj vládne dlhopisy Portugalska, ktoré síce potichu, ale tiež zápasí s podobnými problémami ako Grécko.

Diskusia

Ing. Juraj Polák

Zakladateľ a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. a popredný odborník na investovanie a nákup investičného zlata a striebra na Slovensku. “Som nadšencom investičného zlata a striebra a už 8 rokov pomáham klientom získať zo zlata a striebra viac."

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest