Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Koniec dohody centrálnych bánk o predajoch zlata

Koniec dohody centrálnych bánk o predajoch zlata

Centrálne banky nám kryjú chrbát – nakupujú zlato, pretože je to pre nich bezrizikové aktívum. Ukončili dohodu o predajoch zlata a nakupujú.

V roku 1999 uzatvorilo 20 centrálnych bánk v Európe dohodu o predajoch zlata zo svojich rezerv – Central bank gold agreement – CBGA. Dôvodom bol dlhodobý pokles ceny zlata (cca 20 rokov do roku 1999). Banky sa chceli vyhnúť náhlym predajom veľkého množstva zlata na trhu a tým spojených veľkých cenových výkyvov. Preto uzatvorili dohodu o informovaní o predaji zlata. A tiež chceli zlato postupne predávať na trhu. Tým by pomaly a bez paniky uspokojovali dopyt.

Dohoda bola uzatvorená na 5 rokov a následne sa predlžila v roku 2004, 2009 a 2014.

V tejto dohode chýbali významne centrálne banky – americký FED, čínska PBOC a ruská Central bank of Russia. S FEDom však CBGA mala bilaterálnú dohodu s podobnými pravidlami. S čínskou a ruskou centrálnou bankou takéto dohody boli zbytočné, keďže tie zlato nepredávali, ale masívne nakupovali.

Snímka obrazovky 2019-10-09 o 23.09.04

Koniec dohody v roku 2019.

V tomto roku sa však dohoda nepredĺžila o ďalších 5 rokov. Dôvod je veľmi jednoduchý, banky už zlato nechcú predávať, ale kupovať. Preto nedáva zmysel, aby mali dohodu o postupnom a opatrnom predaji, keď po 20 rokoch chcú kupovať.

Počas 4 období (3 krát predlžená dohoda) sa predávalo zlato z 21 centrálnych bánk (21. v poradí je ECB) v stovkách ton ročne až do roku 2011.

Zlato prudko narástlo, keď CB prestali predávať zlato.

Dopyt po zlate sa od roku 2000 po krachu dot.com bubliny začal zvyšovať. Dôvodom bolo, že investori pochopili, že každá párty raz skončí a chceli mať nejaké aktívum na zlé časy. Centrálne banky ale predávali zlato a tým držali cenu zlata na uzde. Až v roku 2011 prestali s predajmi a cena zlata prudko vyskočila. Už ju nič nedržalo.

Dnes sme s bankami na spoločnej strane.

Ako sme v tomto článku uvádzali, Bazilejské pravidlá III stanovujú pravidlá a odporúčania pre celý bankový sektor. Od roku 2019 je zlato pre banky aktívum, ktoré má nulové riziko – rovnako ako peniaze. Spolu s ukončením dohody o predaji zlata CBGA vidíme, že:

  • zlato je pre banky defacto bezrizikové aktívum, teda držba zlata v rezervách je rovnaká ako držba peňazí,
  • centrálne banky prestali s predajmi zlata a stali sa nákupcami zlata a
  • čínska a ruská centrálna banka sú nákupcami zlata do rezerv už dlhodobo.

Záver.

V minulosti banky predávali zlato, aby upokojili dopyt a spomaľovali rast jeho ceny. Dnes sme na spoločnej strane, všetci nakupujeme.

Môžeme byť tiež centrálnou bankou každý pre seba a nakúpiť zlato ako bezrizikové aktívum. Centrálne banky nakupujú a kryjú nám chrbát.

Diskusia

Ing. Slavomír Fogaš

Autor myšlienky pravidelného sporenia a investovania v zlate a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. "Ekonómia a finančníctvo sa vyučuje a prezentuje ako zložitá vec preto, aby tomu ľudia nerozumeli. Mojím cieľom je zrozumiteľne a jasne ukázať základy peňazí, dlhu a financií, aby sme neboli iba bezbrannými spolusediacimi v autobuse, ktorí šoférujú “ tí veľkí”.

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest