Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Malá súkromná úvaha

Malá súkromná úvaha

Toto je moja súkromná úvaha, o ktorej som sa rozprával s niektorými klientmi a zdieľame rovnaký názor. Ako firma máme šťastie, lebo zlato a striebro kupujú hlavne skúsenejší z nás, ktorí vo väčšine prípadov majú už niečo odžité. A môžem potvrdiť, že rozhovory sú niekedy veľmi zaujímavé.

Stalo sa vám niekedy, že ste dostali čiastočné informácie (útržky), ktoré v podstate nedávali zmysel a v jednom momente sa vám ukázal celý obraz poskladaný z jednotlivých dielikov?

Jeden povie to, druhý spomenie ono a zrazu sa to spojí, ani neviete ako a máte výslednú myšlienku.

Mne osobne sa to stalo pred pár dňami. Prešiel mi mráz po chrbte a trošku som si nadával, že som ten obrázok nevidel celý skôr. Je možné, že niektorým napadne, že „Čo zase straší“ :-) . Ale hľadal som kvôli svojmu pokoju aj opačné argumenty, ale nejak som ich nenašiel. Páči sa mi heslo, visual (6)ktoré mám od nášho klienta: Som radšej pripravený, ako prekvapený.

 

Čriepky a útržky. 

1. ECB sa nedarí naštartovať infláciu.

Európsky centrálna banka dňa 22.10.2015 odstrelila euro po vyhlásení šéfa Maria Draghiho. Uviedol, že sa nedarí zvýšiť infláciu v Eurozóne a preto bude nutné tlačiť viac EUR každý mesiac a možno dlhšie, ako do septembra 2016.

2. FED oddialil zvyšovanie úrokov, ekonomike sa nedarí dobre.

Americká centrálna banka chce počkať na lepšie signály, aby mohla zvyšovaním úrokových sadzieb potvrdiť, že sa USA darí lepšie. Zatiaľ na to nemajú odvahu, lebo to vyzerá tak, že by urobili viac škody, ako úžitku.

3. Rast cien nehnuteľnosti v USA sa zastavil.

Správa, že sa v USA zastavili ceny nehnuteľností a začína byť problém s predajom drahých nehnuteľností, pripomína malé de javu. Aj v roku 2007 to začalo s drahými nehnuteľnosťami.

4. Obmedzenie hotovosti.

V niektorom z predchádzajúcich mesačníkov sme písali o tom, že sa obmedzuje hotovosť. Či už priame „cash“ platby ale hlavne výbery z bánk. Dokonca to začína zachádzať až tak ďaleko, že sa začína v niektorých krajinách (Francúzsko) stanovovať maximálny výber za mesiac v hotovosti. V USA nie je možné platiť veľkou hotovosťou už dlhšie obdobie, lebo ste automaticky podozrivý.

Podľa Fedu je na svete v obehu 1,3 bilióna dolárov v bankovkách a minciach. ECB hovorí o 304 miliardách EUR. A nad časťou tejto hotovosti nemajú centrálne banky aktuálne kontrolu. Ibaže by zmenili bankovky. Alebo im záleží na našej chrbtici, aby sme nenosili „ťažkú hotovosť“, ale radšej iba kartu?

5. Nové spôsoby on-line platieb.

Platiť mobilom sa stáva bežné. Mastercard testuje nový systém – budeme platiť prsteňom alebo kabelkou (zabudovaný čip) a pri výbere z bankomatu bude stačiť identifikácia otlačkami. Ak si spočítam, že za platbu kartou v potravinách zaplatí obchod poplatok banke za transakciu napríklad 2% a tie peniaze z obchodu sa znova dostanú vo forme výplat na účty zamestnancov a tí zaplatia znova za tovary kartou a znova tam bude poplatok. Začíta to byť celkom pekné skryté zdanenie v prospech bánk, lebo si banka účtuje postupne po 2% pri každej otočke peňazí.

44576849 - man writing notes on notebook against light bulbs

6. Záporné úroky.

Čoraz častejšie sa začínajú ozývať hlasy na to, aby banky účtovali záporné úroky na vklady. Dánsko už má úroky -0,7%. V podstate to bude znamená, že nechať peniaze v banke nebude mať zmysel, lebo budú strácať. Ale keďže si ich nebudeme môcť vybrať v hotovosti, tak budeme mať 2 možnosti: nechať ich tam ležať a postupne sa nám budú „zmenšovať“, alebo ich budeme musieť míňať. A na čo? To je asi jedno, len aby sa naštartoval hospodársky rast alebo inflácia. Prípadne ich budeme investovať. Ale kam? Všetci kúpia akcie, alebo budeme kupovať lesy a pasienky?

Predstavil som si takýto scénar. Príde mi výplata na účet a keď nechcem stratiť, zaplatím všetky účty predčasne aj na viac mesiacov dopredu (to bude radosti), nakúpim potraviny dopredu, alebo musím investovať do toho, kde nebudem strácať (do zlata a striebra nemôžem predsa všetko dať J).

7. Bail –in bánk.

Bail in je termín, ktorý označuje, že na záchrane bánk sa nebudeme podieľať nepriamo, ale priamo. Nepriamo to robíme teraz cez štát. Ak má banka problémy, zachraňuje ju štát alebo štáty, takže z našich daní. Po novom to skúšali na Cypre. Ak má banka problém, odpíše klientom z vkladov – najprv bohatým, keďže tam to menej bolí. Takže ak nemôžem vybrať hotovosť a príde krach banky a nastane Bail-in, tak mi zoberú peniaze?

8. Bezpečnosť bánk by mala byť dobrá.

Ekonómovia sa zhodujú, že je dobré obmedziť hotovosť aj kvôli tomu, aby boli banky lepšie chránené pred tzv. útokom na banku. Vtedy ľudia vyberajú čo najviac v hotovosti. Ak teda obmedzíme hotovosť, zamedzíme útoku na banku. Načo by sa to malo obmedzovať, keď sú podľa posledných testov ECB takmer všetky banky v Eurozóne v poriadku???

Na záver.

Prečo mi prebehol mráz po chrbte?

  • Ekonomikám sa nedarí a pomaly sme vyčerpali všetko, čo ich môže naštartovať.
  • Štáty chcú podporiť platby bez hotovosti a riešia to tak, že budú obmedzovať hotovosť,
  • dajú nám záporné úroky
  • a len tak (mirnix-dirnix) si už vyskúšali Bail-in v bankách na Cypre ako test, ako je jednoduché zobrať ľudom časť peňazí na záchranu banky.

Uff. Aspoň to nemusíme riešiť, lebo v médiách je Ukrajina a utečenci. Ešteže takéto myšlienky dokáže zahnať napríklad detský smiech, pekná prechádzka alebo pivko a pečené rebrá s priateľmi. A snáď to bude takto fungovať ešte dlho.

Diskusia

Ing. Slavomír Fogaš

Autor myšlienky pravidelného sporenia a investovania v zlate a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. "Ekonómia a finančníctvo sa vyučuje a prezentuje ako zložitá vec preto, aby tomu ľudia nerozumeli. Mojím cieľom je zrozumiteľne a jasne ukázať základy peňazí, dlhu a financií, aby sme neboli iba bezbrannými spolusediacimi v autobuse, ktorí šoférujú “ tí veľkí”.

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest