Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Mark Mobius: Kupujte zlato na akejkoľvek úrovni.

Mark Mobius: Kupujte zlato na akejkoľvek úrovni.

Mark Mobius je významný manažér vlastného hedžového fondu. Pôsobil viac ako 30 rokov u správcu investičných fondov Franklin Templeton. Dlhé obdobie bol aj hlavným manažérom a stratégom fondu. Správca Franklin Tepleton spravuje viac ako 700 miliárd dolárov pre bežných investorov a je to významná spoločnosť známa aj u nás. Vymenúvať jeho úspechy alebo kde prednášal by bolo na dlhšie. Je to investičná celebrita a úspešný investor, podobne ako napríklad Warren Buffet, aj keď menej bohatý .

Jeho interview v spravodajskej televízií Bloomberg zaujalo širokú verejnosť. Prinášame Vám prepis časti jeho vyjadrení týkajúcich sa hlavne zlata:

Otázka od moderátorky: Čo sa týka zlata, aktuálne stojí jedna unca 1500 dolárov a po silnom raste z posledného obdobia sa cena trošku ustálila. Na akej úrovni by mal kupovať zlato bežný investor?

Mark Mobius: Úprimne si myslím, že zlato by ste mali kupovať na akejkoľvek úrovni. Dlhodobý trend zlata je hore, hore a hore. A dôvod, prečo to tvrdím je, že centrálne banky tlačia stále viac a viac a viac peňazí.  A aby udržali nízke úrokové sadzby, budú aj v budúcnosti tlačiť peniaze ako bláznivé.

Rovnako aj rast nových mien, ako sú kryptomeny, bude znamenať, že sa zvýši dopyt po „tvrdých aktívach“, ktoré sú reálne. A zlato nie je len „tvrdé aktívum“, ale aj mena.

Otázka od moderátorky: Koľko zlata držíte Vy vo svojom portfóliu?

Mark Mobius: Mne dáva zmysel 10%. Zvyšok tvoria kvalitné akcie a možno trošku dlhopisov, ale tie sa mi teraz až tak nepáčia. Ale pozor! Hovorím o fyzickom zlate. Môžete kúpiť akcie spoločností, ktoré ťažia zlato, alebo nakupovať ETF fondy, ktoré držia zlato, ale tam je riziko vyvlastnenia štátom. Odporúčam preto jedine fyzické zlato.

Celé video si môžete pozrieť tu.

Diskusia

Ing. Slavomír Fogaš

Autor myšlienky pravidelného sporenia a investovania v zlate a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. "Ekonómia a finančníctvo sa vyučuje a prezentuje ako zložitá vec preto, aby tomu ľudia nerozumeli. Mojím cieľom je zrozumiteľne a jasne ukázať základy peňazí, dlhu a financií, aby sme neboli iba bezbrannými spolusediacimi v autobuse, ktorí šoférujú “ tí veľkí”.

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest