Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Máte 30 alebo 40? Na dôstojný štátny dôchodok zabudnite.

Máte 30 alebo 40? Na dôstojný štátny dôchodok zabudnite.

Máte 30 alebo 40? Na dôstojný štátny dôchodok zabudnite. Už aj 50 roční budú mať problém. Kto si nesporí, na dôchodku si bude môcť zo štátneho dôchodku kúpiť iba ak zľavené potraviny.

Prečo bude Váš dôchodok nízky? A prečo nás nezachráni ani II. piliér? Je na to “liek”? 

Áno, poďme sa na to pozrieť.

Štátny dôchodok bude minimálny.

Dnes je priemerný štátny dôchodok vo výške 47% z priemernej hrubej mzdy. To znamená, že je vo výške 425 EUR. Je to priemerný dôchodok a iba 1 z 5 dôchodcov má vyšší dôchodok, ako 500 EUR.

Podľa ekonóma SAV Vladimíra Baláža (projekcia EÚ pripravená v roku 2012) bude priemerný štátny dôchodok klesať do roku 2060 až na úroveň 28,9% z hrubej mzdy.

Snímka obrazovky 2017-05-24 o 15.20.28

 

Čo to znamená?

Dnešný štyridsiatnici pôjdu do dôchodku najskôr v roku 2043. Priemerný štátny dôchodok bude približne na úrovni 35 – 38% z hrubej mzdy. Môžete si predstaviť, že ak by ste mali na výplate 1 000 EUR, Váš dôchodok bude 380 EUR. (v EUR bude váš dôchodok vyšší, rovanko ako budú vyššie platy. Ale žiaľ, vyššie budú aj ceny). Dnešní tridsiatnici to majú ešte „lepšie“. Ich štátny dôchodok bude vo výške 290 EUR (29% z hrubej mzdy).

A tom sme na tom ešte dobre.

Iné vyspelé krajiny, napríklad Nemecko, majú pomer štátneho dôchodku voči hrubej mzde ešte nižší. V USA je to iba 20%. (Je to v EUR stále viac, ako u nás, lebo hrubé mzdy sú oveľa vyššie :-) ). Budúci dôchodcovia si zvyšné peniaze na slušnú penziu sporia postupne od prvej výplaty.

Lenže ako si sporiť tak, aby ste mali peniaze v bezpečí a na poplatkoch neprerobili aj “gate”?

Viac dôchodcov, ako pracujúcich. 

Dnes z odvodov 100 pracujúcich hradíme 62 dôchodkov. V roku 2014 bude pomer rovnaký – 62 pracujúcich a 62 dôchodcov. A v roku 2060 bude na 62 dôchodkov pracovať nie 100 zamestnaných, ale iba 43. Štát bude mať menej peňazí a bude musieť vyplácať menšie štátne dôchodky.

vizeal dôchodky (1)

Ale veď máme II. pilier.       

Chcete mať vyšší dôchodok, ako majú dôchodcovia dnes? A na to má slúžiť II. pilier?

Omyl.

Cieľom druhého piliera je dosiahnuť, aby aj v roku 2060 bol dôchodok (štátny + II.pilier) aspoň na úrovni tých dnešných 47%, teda 425 EUR. Reklama síce hovorila o švajčiarskych dôchodkov, ale ani s II. pilierom nebudeme mať na dovolenky po svete.

Snímka obrazovky 2017-05-24 o 15.50.15

Existuje na nízky dôchodok riešenie?

Áno, sporiť. :-). Ale nie je sporenie ako sporenie.

Slováci majú najnižšie úspory.

Hovorí sa o Slovákoch, že sú sporivý národ. Realita je však iná. Podľa správy poisťovne Allianz (Allianz
Global Wealth Report 2016) máme najnižšie finančné úspory z 35 najrozvinutejších krajín sveta (OECD). V Európskej únií je horšie na tom už iba Rumunsko.

Češi majú usporené 2 krát viac ako my, Fíni 5 krát viac a Rakúšania 10 krát.

Financny majetok

 

„Veď celý život platím odvody, budem mať slušný dôchodok”

Aj keď mnohí budú namietať, že nie je z „čoho“, hlavným dôvodom, prečo si nesporíme na dôchodok je to, že veríme štátu, že sa o nás postará. Ako mnohí nostalgicky spomínajú na časy pre 1989, ako mali istoty, tak dnes mnohí veria, že si zaslúžia ( a budú mať) istoty aj v budúcnosti. Žiaľ, kto to verí, bude na dôchodku sklamaný.

Ako mať slušný dôchodok na slušný život?

Sporiť a odkladať si na horšie časy je najjednoduchším riešením. Ale ktoré sporenie si vybrať?

  • Chcete vedieť, ktoré sporenie je najvýhodnejšie po odpočítaní všetkých poplatkov a daní?
  • A ako bezpečne sporiť tak, aby ste o peniaze neprišli a mali ich k dispozícií aj o 20 – 30 rokov?

Porovnali sme pre Vás bežné možnosti sporenia a aké mali reálne výsledky – bez daní a poplatkov, ktoré ste si mohli otvoriť v roku 1999.

Diskusia

Ing. Slavomír Fogaš

Autor myšlienky pravidelného sporenia a investovania v zlate a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. "Ekonómia a finančníctvo sa vyučuje a prezentuje ako zložitá vec preto, aby tomu ľudia nerozumeli. Mojím cieľom je zrozumiteľne a jasne ukázať základy peňazí, dlhu a financií, aby sme neboli iba bezbrannými spolusediacimi v autobuse, ktorí šoférujú “ tí veľkí”.

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest