Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Panika prišla rýchlo. A bola veľká.

Panika prišla rýchlo. A bola veľká.

Iskrou, ktorá rozhorela hypotekárnu krízu v roku 2008, bol krach investičnej banky Lehman Brothers.

To dnešnou iskrou je pandémia korona vírusu. A akú veľkú krízu rozhorí sa ešte len dozvieme. V oboch prípadoch bola prvá reakcia rovnaká. Panika, ktorá zasiahla finančné trhy.

A diali sa veci, ktoré trh so zlatom a striebrom nepamätá.

Začiatok bol podobný ako po prepuknutí krízy v roku 2008, ale s jedným veľkým rozdielom. Všetko sa dialo oveľa rýchlejšie a cenové pohyby boli oveľa väčšie. Zlato ako barometer neistoty reagovalo vtedy aj dnes rovnako. Prvé mesiace po krachu Lehman Brothers zlato pozvoľna klesalo a na krízu zareagovalo rastom až s niekoľkomesačným oneskorením. Pri panike spôsobenej pandémiou korona vírusu bol však pokles cien rýchly. Zároveň bol ale veľmi krátky. Trval len pár dní. Po počiatočnom poklese takmer okamžite trh namieril do nových maxím. Cenové pohybyl, tzv. volatilita, boli tiež extrémne veľké. Denné cenové pohyby sa rátali v percentách.

Prečo najprv pokles zlata?

V prvé dni bola najčastejšia otázka klientov prečo zlato klesá. Zjednodušene zlato vnímame formulkou „Veď keď je zle, zlato by malo rásť.“ Prečo teda klesá, keď všetko naokolo je v chaose je na prvý pohľad nelogické, ale vo finančnom svete to má logické vysvetlenie.

Zlato sa totižto obchoduje nielen vo fyzickej, ale hlavne v papierovej (imaginárnej) podobe ako sú cenné papiere. Veľké finančné inštitúcie tak ako nakupujú akcie alebo dlhopisy nakupujú aj komodity, medzi ktoré patrí zlato a striebro. Prvú ranu, a tú najsilnejšiu, vždy dostáva akciový trh. Trh, v ktorom majú tieto inštitúcie najviac peňazí. A klesá rýchlo. Z jedného dňa na druhý môžu byť obchodníci na burze v astronomickej strate. A ak chcú udržať svoje pozície na akciovom trhu v hre a zachrániť čo sa dá, potrebujú ďalší voľný kapitál. Preto predávajú čo sa dá, zlato nevynímajúc. Tak stlačia cenu zlato nadol. Ceny zlata sa však vrátia k rastu hneď ako sa situácia ukľudní.

Striebro v jeden moment kleslo o neuveriteľných 30% na papierovej burze. Extrémny dopyt po fyzickom striebre bol ale tak extrémne veľký, že výrobcovia na to odmietli zareagovať a akceptovať takto nereálne nízku cenu. Cena fyzického striebra neklesla ani o percento!

Vraj zlato už nie je.

Otázky ohľadne vývoja cien sú štandardné a logické. No objavili sa otázky, a nebolo ich málo, keď záujemcom o kúpu bolo povedané, že zlato už sa kúpiť nedá. Zdá sa, že niektorí predajcovia si vyhodnotili nedostupnosť tehličiek ako nedostupnosť zlata vôbec.

Faktom je, že v istý čas sme boli na trhu jediní, kto realizoval objednávky.A ako to už dnes býva zvykom, na internete sa objavili aj zaručené správy, že zlato nie je, lebo sa zakázal jeho predaj.

Nebola to pravda, zlato nikto nezakázal predávať a nebolo ani vypredané, dalo sa kúpiť. Vysvetlenie je oveľa jednoduchšie. Ak sa stretne extrémne vysoký dopyt s extrémne slabou ponukou, čakajte nedostatok komodity a rastúce ceny.

Prečo ale bola ponuka extrémne slabá?

Pandémia celosvetovo zatvárala nielen obchody, ale aj výrobné podniky naprieč odvetviami. Mincovne a rafinérie neboli výnimkou. A tak došlo k situácii, že bolo len pár výrobcov, ktorí dokázali pokračovať vo výrobe. Kompletne bola zastavená výroba tehličiek u švajčiarskych výrobcov. Najväčší producent striebra, kanadská mincovňa Royal Canadian Mint, raziaca mince Maple Leaf bola zavretá. Vo výrobe v obmedzenom režime pokračovala rakúska mincovňa raziaca mince Wiener Philharmoniker a austrálska mincovňa Perth Mint raziaca mince a tehličku Kangaroo. Po vypredaní skladov sa ponuka prudko znížila a trh bol odkázaný na produkciu otvorených mincovní resp. na mince a tehličky zo sekundárneho trhu, teda na investorov, ktorí boli ochotní predávať.

Zlaté tehličky z ponuky vypadli úplne v priebehu prvých dvoch týždňov. Zo zlata tak boli k dispozícii zlaté mince, aj keď len z dvoch či troch mincovní. Ponuka zlata sa síce scvrkla o vyše 90% na pár základných gramáží, situácia ale bola po celý čas uspokojivá, keďže stále sa dali kúpiť gramáže, ktoré sú vhodné na vytvorenie si vysoko likvidného portfólia a sú žiadané aj v bežných časoch.

Strieborné tehly vypadli z ponuky ako vôbec prvé už po pár dňoch a ich produkcia pre menších investorov nie je do dnešného dňa obnovená. Austrálska mincovňa Perth Mint raziaca strieborné mince Kangaroo bola jediná mincovňa, ktorá dokázala najdlhšie uspokojovať dopyt. A to až do momentu, kedy bola tak zahltená objednávkami, že ich prestala prijímať. Jednoducho, ak by pokračovali v prijímaní objednávok v rovnakom tempe, dodacie lehoty by boli v mesiacoch. Na striebro sme mali desiatky čakajúcich klientov.

Pre nás táto situácia nebola nezvyčajná. Podobnú situáciu sme už zažili v roku 2011, kedy stálo Grécko pred krachom. Aj vtedy extrémny dopyt vypredal sklady a produkciu na týždne dopredu. Rozdiel bol ale ten, že vtedy sa dali objednať všetky gramáže tehličiek a mincí a od všetkých výrobcov. Dodacie lehoty boli ale dlhé. 

Dodacie lehoty oproti štandardu „skladom“ sa dali považovať za dlhé. Tri až týždne. A pri nemožnosti osobného prevzatia tovaru.

Kto chcel zlato, ten ho aj kúpiť dokázal. Kto sa rozhodol čakať na obnovenie produkcie špecifickej formy alebo gramáže, ten akceptoval neistú dobu obnovenia výroby a budúci vývoj ceny.

Dopad na trh so zlatom a striebrom.

Ponuka zlata sa hlavne pri zlatých tehličkách pomaly dostala do normálu. Na trhu sú už dostupné všetky hlavné gramáže. Určité špecifické gramáže, na ktoré sa klienti často pýtajú ako 5x1g aleboi 10x1g, v ponuke stále nie sú.

Výroba strieborných tehličiek sa pre maloobchod neobnovila. Trvá to už tretí mesiac a kedy sa obnoví výroba nie je známe. Výrobcovia tehličiek uprednostňujú veľkých inštitucionálnych klientov a kapacitne sa sústreďujú na pre nich efektívnejšiu produkciu. Čakať na strieborné tehličky je síce možnosť, ale určite nie riešenie, keďže strieborné mince sú už v ponuke vyše mesiaca. Pritom ide o to isté, len v inej forme.

Posledné mesiace zamávali s výkupnými cenami striebra, tie sú vyššie o 20 – 25% oproti cene na burze. Ďalšie potvrdenie, že trh s fyzickým striebrom si žije svoj vlastný život.

Aj keď počiatočná panika už opadla, vysoký dopyt po zlate a striebre naďalej trvá. A po vyhláseniach šéfov centrálnych bánk, že zotavenie ekonomík bude trvať dlhšie ako sa na začiatku čakalo (posledné odhady hovoria o roku 2021), nie je možné v tomto trende očakávať veľké zmeny. Začala nová dekáda. Dekáda zlata a striebra.

Diskusia

Ing. Juraj Polák

Zakladateľ a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. a popredný odborník na investovanie a nákup investičného zlata a striebra na Slovensku. “Som nadšencom investičného zlata a striebra a už 8 rokov pomáham klientom získať zo zlata a striebra viac."

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest