Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

“Papierové” byty a “papierové” zlato

“Papierové” byty a “papierové” zlato

Stal som sa developerom a predávam “papierové byty”. Je to niečo podobné ako “papierové zlato”? Príklad, ako je možné predať “papierové” byty aleb zlato.

Na trhu so zlatom sa obchoduje s reálnym zlatom a „papierovým“, ktoré existuje iba na papieri. Ako je to možné? Keď ho nechcete fyzicky mať v ruke, je možné, že neexistuje. Síce pekne povedané ale hmlisté, komplikované? Má to svoj dôvod, aby tomu nikto nerozumel. Mne to trvalo viac rokov.

Predstavte si hypotetickú situáciu pri podobnom obchodovaní s bytmi. (Do zátvoriek) a červeným písmom uvádzam to, čo by sa stalo, ak by sme byt nahradili zlatom.

1. Chcete investovať do bytu.

V poslednom období ste určite počuli, že na bytoch sa dá zarobiť (zlato pokleslo, takže ako ho teraz kúpim, je slušná šanca na zisk). Počujete rady, že byty kupovať iba na kšeft môže byť riziko, ale robia to všetci (rovnako kupovať zlato iba za účelom zisku alebo kšeft na krátku dobu, nie ako ochranu majetku.)

2. Kupujete „papierový byt“.

Ja ako developer postavím byt pri Dunaji, ktorí má hodnotu 100 000 EUR. Pre jednoduchosť príkladu nepočítajme s prenájmom, vám ide iba o zisk z rastu ceny bytu. Vy ako klient si chcete kúpiť byť ako investíciu, lebo čakáte, že cena bytu bude rásť (kúpite si tehličku zlata kvôli rastu ceny, nie preto, lebo je to „železná rezerva“).

Máte teda 2 možnosti: kúpiť si byt a starať sa o neho, poistiť ho a pod., čo nebude lacné, alebo ho kúpiť a ja sa za malý poplatok o neho postarám (buď máte tehličku fyzicky v rukách a musíte si hľadať a poistiť trezor alebo vám tehličku poistím v Londýne lacnejšie.)

Keďže Vám ide iba o zisk, vyberiete si druhú možnosť, aby ste mali väčší zisk, keďže moje poplatky sú menšie, ako keby ste sa o byt starali sám (V Londýne budeme sladovať zlato vo veľkom, takže ak rozpočítame skladovací poplatok, bude to lacnejšie).

3. Byt ste kúpili, máte doklad.

Teda sa dohodneme a ja Vám vydám papier, že vlastníte byt pri Dunaji (dostane doklad, že máte nakúpené zlato, ktoré vám skladuje. Ak sa opýtate, mam ho v Londýne). Aj Vám pošlem fotky ohľadom bytu (foto tehly, ktorá je v trezore v Londýne). Rovnako však tento váš byt predám aj ďalším 3 ľudom, ktorí chcú tiež iba investovať. Dostanú doklad o vlastníctve bytu ako vy (aj pri zlate dostanú potvrdenie, že vlastnia zlato). Viem, že s bytmi to nie je legálne, ale je to príklad (pri zlate to legálne je). Teda som predal jeden byt 4 ľudom po 100 000 EUR, spolu 400 000 EUR (predal som to isté zlato 4 ľuďom). Každý je spokojný, lebo vlastní byt a ja mám voľných „iba“ 300 000 EUR, pretože som 100 000 EUR musel použiť na postavenie bytu (všetci 4 si sledujú vývoj ceny, lebo majú kúpené zlato). Tieto peniaze môžem použiť na ďalšiu výstavbu, ktorá mi prinesie ďalšie peniaze, alebo ich investovať do firiem, môžem robiť čokoľvek (pri zlate ich bullion banka použije na rôzne investície, alebo ich uloží na lepšie úroky).

Snímka obrazovky 2017-04-24 o 9.10.51

4. Čo ak chcete predať byt a inkasovať zisk? (alebo predať zlato?).

Chcete byt predať o 2 roky, lebo jeho cena stúpla na 110 000 EUR a ja Vám musím vyplatiť peniaze (vyplatiť peniaze za tehličku zlata, lebo zlato stúplo). Ako získam vašich 100 000 EUR a ešte navyše váš zisk 10 000 EUR? Predám byt napríklad ďalšiemu klientovi za 110 000 EUR (niekto ďalší chce kúpiť zlato práve teraz), lebo to je teraz trhová cena, alebo som jednoducho tých 100 000 EUR vybral zo „svojich“ investícií a 10 000 EUR som zarobil.

Teraz si poviete: Fajn, ale ty si musel tých 10 000 EUR zarobiť a zo 100 000 EUR je to 10%, teda 5% za rok. Lenže ja som mal „požičaných“ 300 000 EUR, teda je to iba 3,3% spolu a ročne 1,65%. A to môžem mať ako úroky, lebo som ich požičal, alebo som za ne postavil ďalšie byty a mám zisk a pod.

5. Kedy moja pyramída končí?

Takto to môžem točiť s bytom donekonečna (so zlatom tiež), ale iba v prípade, že mi niekto z Vás nepríde povedať, že chce v byte bývať (teda chce svoju tehlu fyzicky z Londýna). Ak prídete dvaja, mám problém, lebo mám iba jeden byt, nie 4 (existuje iba jedna tehla). Dúfam teda, že chcete s bytom iba špekulovať a nie vlastniť ho fyzicky (dúfam, že chcete iba na zlate zarobiť a nie mať tehlu v rukách). Ak nie, moja pyramída končí.

Záver.

Rovnako ako pri “papierových” peniazoch aj pri “papierovom” zlate je najväčším rizikom to, že si budú chcieť klienti naraz vybrať peniaze, alebo zlato. Problém je, že tieto peniaze, ani zlato neexistujú. Preto ak niekto uvažuje o zlate ako poistke na horšie časy, mal by ho vlastniť fyzicky. Ak ho fyzicky nevlastní, je to stále iba papierová investícia, nie poistka.

Diskusia

Ing. Slavomír Fogaš

Autor myšlienky pravidelného sporenia a investovania v zlate a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. "Ekonómia a finančníctvo sa vyučuje a prezentuje ako zložitá vec preto, aby tomu ľudia nerozumeli. Mojím cieľom je zrozumiteľne a jasne ukázať základy peňazí, dlhu a financií, aby sme neboli iba bezbrannými spolusediacimi v autobuse, ktorí šoférujú “ tí veľkí”.

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest