Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Predstavujeme: Valcambi – najväčšia mincovňa na svete.

Predstavujeme: Valcambi – najväčšia mincovňa na svete.

Ak sa povie investičné zlato, na Slovensku si väčšina investorov do investičného zlata predstaví švajčiarske zlato. A nie je to iba na Slovensku. Preto nie je prekvapivé, že švajčiarske mincovne majú vysoké renomé, tradíciu a kvalitu.

Najväčšou spoločnosťou na svete, ktorá rafinuje zlato, je mincovňa Valcambi. Sídlo spoločnosti v Balerne, meste v najjužnejšom cípe Švajčiarska pri talianskych hraniciach, je možno najstráženejšie miesto vo Švajčiarsku.

Vlastníkom mincovne bola v minulosti banka Credit Suisse, ktorá v roku 2015 predala mincovňu do rúk indickej spoločnosti Rajesh Export za 400 miliónov Eur. Tá sa dlhodobo zaoberá výrobou šperkov hlavne pre ázijsky trh. Valcambi je členom Londýnskej asociácie mincovni a výrobcov zlata LBMA.

Mincovňa je najväčšou zlievarňou zlata na svete a aj vďaka nej sú Švajčiari jednotkou v spracovaní zlata. Denne odleje mincovňa viac ako 4 tony zlata prevažne v zlatých tehlách. Bezpečnostné opatrenia sú v mincovne takmer ako keby tam pracoval americký prezident – 3 násobná vstupná kontrola, kamery a skenery na každom rohu, dokonca senzor na radiáciu. Výroba odliatkov – tehličiek je plne automatizovaná od vstupu suroviny vo forme granúl (zlatých zŕn) až po tehličku na konci procesu s vypáleným sériovým číslom.

Výrobný sortiment zlata.

Výrobky Valcambi môžeme rozdeliť medzi 2 hlavne skupiny – „Good delivery“ tehly (odliatky) pre centrálne banky a veľké spoločnosti a menšie tehličky a mince.

„Good delivery“ tehly sú veľké, cca 12 kilové tehly, s ktorými prednostne obchodujú centrálne banky. Sú určené na medzibankové vyrovnanie, alebo ako zlaté rezervy, ktoré kupujú centrálne banky pre štáty.

Druhou skupinou si bežné tehly určené pre obyvateľov. Ich veľkosť je štandardná od 1 gramu po 1000 gramov a ich balenie je spolu s certifikátom, alebo voľné balené pri vyšších gramážach.

Špeciálnou kategóriou sú „zlaté čokoládky“ – Combibar tehličky. Je to forma 10, 20, 50 a 100 gramových tehličiek, ktoré sú rozdelené po 1 gramov do mriežky – ako čokoláda po 1 grame. Oddiaľ vznikol ich názov. Sú populárnou voľbou, pretože spájajú 2 vlastnosti tehličky – vhodnú cenu a keď je to potrebné, rýchle použitie po malých množstvách.

Výrobný sortiment striebra, platiny a paládia.

Rovnako ako aj pri iných mincovniach, aj Valcambi má takmer všetky veľkosti podobné v iných kovoch – striebro, platina a paládium. Rovnako to platí aj pre Combibar tehličky, ktoré môžeme rovnako nájsť v striebornom, paládiovom a platinovom prevedení.

Diskusia

Ing. Slavomír Fogaš

Autor myšlienky pravidelného sporenia a investovania v zlate a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. "Ekonómia a finančníctvo sa vyučuje a prezentuje ako zložitá vec preto, aby tomu ľudia nerozumeli. Mojím cieľom je zrozumiteľne a jasne ukázať základy peňazí, dlhu a financií, aby sme neboli iba bezbrannými spolusediacimi v autobuse, ktorí šoférujú “ tí veľkí”.

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest