Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Problémy? Máme riešenie – natlačíme.

Problémy? Máme riešenie – natlačíme.

Hypotekárna kríza v roku 2008? Natlačíme nové peniaze. Krachuje Grécko? Natlačíme nové peniaze. Problém s defláciou v Eurozóne? Natlačíme nové peniaze. Korona kríza? Odpoveď asi poznáte.

Závidím optimistom, ktorý si myslia, že ak prehrmí táto zdravotná kríza, ekonomický život sa vráti rýchlo do normálu. Stále nové informácie odhaľujú, že to nebude také ružové a táto „korona“ kríza iba zvýraznila problémy, ktoré boli zjavné už začiatkom roka.

Dnes dokonca silnejú hlasy o dlhotrvajúcej recesii. Šéf amerického FEDu Powell varoval, že poškodenie ekonomiky môže byť dlhodobé a horšie, ako bola recesia po veľkej hospodárskej kríze v roku 1929. Šéf Goldman Sachs vyhlásil, že očakáva zotavenie na pôvodné úrovne o 10 – 12 rokov!  A k tomu kroky, ktoré robia bankári a politici, ukazujú, že konajú v panike a problémy sú oveľa väčšie, ako sú ochotní priznať.

Centrálne banky spustili tlačiarne.

Centrálne banky majú na podporu ekonomiky hlavne 2 nástroje: znižovanie úrokových sadzieb a tlačenie nových peňazí. Zjednodušene ak znížia úroky, všetci si požičajú lacné peniaze a tie investujú alebo minú. Druhou možnosťou je skupovať na finančných trhoch čo sa dá a tak vytvárať nové peniaze.

Aktíva centrálnych bánk

Už teraz, 2 mesiace po začiatku korona krízy v Západnej Európe a USA, začali centrálne banky prudko reagovať na krízu tím, že spustili masívnu podporu finančných trhov – nové QE – kvantitatívne uvoľňovanie. Stovky miliárd dolárov a eur lietajú “horedole” a očakáva sa nárast kapitálu (nových peňazí) hlavných centrálnych bánk USA, Eurozóny, Číny, Británie a Japonska o 10 biliónov dolárov.

Reakcie centrálnych bánk na koronu

Európa a ECB

Európska centrálna banka má úroky na nule, takže ich môže znižovať už iba hlbšie do mínusu. Tomu sa zatiaľ statočne bráni, ale bude to musieť skôr či neskôr urobiť.

Ako pomoc Eurozóne začala ECB nakupovať finančné aktíva na trhoch. Nakupuje hlavne dlhopisy a to vo veľkom množstve za 750 miliárd EUR. Zjednodušene to znamená, že „vytlačili (naťukali)“ nové eurá a kúpili dlhopisy. Ešte je len máj a iba v tomto roku je to už spolu „nových“ Eur za 1,1 bilióna. ECB plánuje  ďalšie takéto nákupy, ak sa nepodarí naštartovať ekonomiky. A to začali ešte skôr, ako bola korona kríza. Už v závere roka 2019 začala ECB znova nakupovať na trhu štátny dlhopisy, lebo hrozilo, že dokonca Nemecko spadne do recesie.

Od 1. júna bude pripravený ďalší balík pomoci, tzv. Euroval za ďalších 750 miliárd eur, kde budú akceptované ako záruky aj tzv. junk bond. Sú to dlhopisy, ktoré majú hodnotenie ako vysoko špekulatívne. Inými slovami a bez servítky, je to finančný odpad.

Tento Euroval sa môže navyšovať podľa potreby a už teraz sám šéf Eurovalu odhaduje, že sa pomoc môže vyšplhať na 1 bilión EUR. Euroval je v podstate akciová spoločnosť, v ktorej má aj Slovensko svoj podiel akcií. Hlavnou činnosťou je požičať si na trhu peniaze lacno, za ktoré ručíme všetci (ale hlavne Nemci) a dať ich tým, ktorý by si inač požičali draho (juh Európy).

Nemecko a Francúzsko spoločne presadzujúcu ďalší balík pomoci vo výške 500 miliárd EUR určený na oživenie ekonomík Eurozóny. V tomto balíku bude napríklad Slovensko čistý poskytovateľ a budeme požičiavať peniaze hlavne Grécku, Taliansku a Španielsku. Budeme pozorne sledovať, ktorý s balíkov sa podarí presadiť, ktoré pomoci budú spájať a pod. Začína byť v tom už mierny chaos.

A to nie je všetko. Každý štát si požičiava na finančných trhoch aj samostatne pre seba. Napríklad Slovensko si muselo okamžite požičať, aby sme mali na splátku starého dlhu a fungovanie štátu. Nemecko si v najbližších týždňoch plánuje požičať 100 miliárd EUR.

USA a FED

Americká centrálna banka FED ohlásila tlač nových dolárov v hodnote 2,2 bilióna USD. Tieto peniaze použije na nákup amerického dlhu a nákup starých známych MBS, teda hypotekárnych dlhopisov, ktoré musela vykupovať aj v roku 2008. Spolu ich má už 1,6 bilióna USD. Priemerná cena domu v USA je 200 000 dolárov, čo znamená, že FED má v bilancií 8 miliónov domov. V podstate je americká centrálna banka najväčší developer na svete.

Aktuálne sa v USA hádajú demokrati a republikáni o tom, komu dajú ďalšie 3 bilióny – či to bude pomoc pre firmy, alebo priamo pre ľudí.

Každá takáto pomoc je dlh, ktorý bude potrebné v budúcnosti splatiť. Peniaze na tieto dlhy síce vznikajú z ničoho, ale raz ich budú musieť nasledujúce generácie splatiť.

Po kríze v roku 2008 trvalo 5 rokov, kým samotný FED „natlačil“ nové doláre v hodnote 3,8 bilióna dolárov. Rok a pol sa snažil nejaké doláre stiahnuť z obehu, ale už v septembri 2019 musel znova nanovo zapnúť počítače a naťukať nové doláre. A to ešte korona nebola.

Analytici banky Bank of America očakávajú, že do konca korona krízy FED „dotlačí“ ďalších 5 biliónov a bude mať natlačených 11 biliónov dolárov. Bude to o 150% viac, ako mal na konci pomoci v roku 2014 po hypotekárnej kríze.

Nezamestnanosť je obrovská.

V USA stúpla nezamestnanosť z 3,6% na 14,4% za dva mesiace. Reálna nezamestnanosť je určite vyššia, pretože práca na zmluvu alebo na „čierno“ je v USA v niektorých oblastiach bežná. Americká centrálna banka odhaduje na vrchole krízy nezamestnanosť až na úrovni 34%, čo je obrovské číslo, ktoré prekoná nezamestnanosť naposledy v čase Veľkej hospodárskej krízy v roku 1929, kde bolo maximum okolo 22%!.

V Európe to bude iné, aj keď rovnaké. Sociálna ochrana zamestnancov v Európe zamedzuje, aby mohol zamestnávateľ prepustiť zamestnanca okamžite tak, ako v USA. Preto majú USA rast nezamestnanosti okamžitý. U nás to bude postupné. Nárast dlhu je ale rovnaký, lebo kým v Európe štáty uhrádzajú časť nákladov na mzdy zamestnancov, v USA posielajú peniaze priamo na účty všetkým – tzv. vrtuľníkové peniaze (samostatný článok).

Záver.

Poznáte termín „all in“ v kartových hrách? Je používaný hlavne pri pokri a znamená, že stavíte všetky svoje peniaze na výhru. Súper vaše karty nevidí a môže iba kalkulovať, či máte super karty, alebo blafujete.

Centrálne banky a štáty použili podľa vlastných slov „bazuku“ na finančné trhy.  Hráme „all in“ ako pri hraní pokru. Ja karty nevidím, ale bojím sa, že centrálny banky blafujú. V minulosti som mohol dúfať, že aspoň nejaké eso sa tam objaví. Teraz sa už všetky esá minuli a hráme totálny vabank. Lebo riešením každej krízy je vždy iba požičať si peniaze.

Každá kríza však prináša príležitosti. Zlato a striebro budú na tejto kríze profitovať.

Diskusia

Ing. Slavomír Fogaš

Autor myšlienky pravidelného sporenia a investovania v zlate a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. "Ekonómia a finančníctvo sa vyučuje a prezentuje ako zložitá vec preto, aby tomu ľudia nerozumeli. Mojím cieľom je zrozumiteľne a jasne ukázať základy peňazí, dlhu a financií, aby sme neboli iba bezbrannými spolusediacimi v autobuse, ktorí šoférujú “ tí veľkí”.

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest