Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Rezerva, ktorá nestráca hodnotu.

Rezerva, ktorá nestráca hodnotu.

Najčastejším dôvodom pre nákup investičného zlata je mať rezervu. Či už investičnú alebo peňažnú. Rodina má rezervu na horšie časy prípadne ako sporenie do budúcnosti pre deti. V dnešnej dobe je aj úplne bežné, že podnikatelia majú za časť voľných financií nakúpené zlato vo firme. Je to finančný majetok, ktorý sa dá odpredať a funguje ako ochrana.

Dnes – dobré časy. Ale čo zajtra?

Od poslednej krízy z roku 2008 máme viac ako 10 rokov. Zároveň máme takmer najdlhší rast akcií v histórií. To hovorí o tom, že sa ekonomike darí. A to isté platí aj priamo o Slovensku. Máme najnižšiu nezamestnanosť a dokonca hovoríme aj tom, že budeme mať vyrovnaný rozpočet – teda, že štát míňa iba to, čo vyberie na daniach.

Ale tí rozumnejší, ktorí vedia, že to nebude trvať navždy, sa chcú pripraviť.

Ideálna rezerva je zložená z pohotovostnej časti a investičnej časti.

Pri kúpe investičného zlata a striebra je dôležité, aby ste mali pohotovostnú rezervu, ktorej sa nikdy nedotknete (iba ak to bude nutné) a investičnú rezervu, ktorá zarobí, ak cena zlata stúpne. Dnes sa viac chcem venovať pohotovostnej časti.

Pohotovostná rezerva je základom – je to „železná rezerva“ na zlé časy, ktorá sa použije iba v prípade, ak budete musieť. Je to ako pomyselná obálka s peniazmi, ktorú máte doma v „šúflíku“ s nápisom: Keby niečo.

Pohotovostnú rezervu mať musíte.

Každý z nás musí mať rezervu na horšie časy. Kto ju nemá, buď si ju kvôli platu dovoliť fakt nemôže, alebo je to extrémny dobrodruh.

Teda či mať rezervu, nie je tá pravá otázka. Ale bude časť v zlate?

Warren Buffet hovorí, že síce zlato je pre neho nuda, ale pár mincí ma pre istotu aj on. Je to časť, ktorú by mal mať každý z nás.

Ako začať a ako vyzerá Pohotovostná rezerva?

Aby mohla byť rezerva rezervou, musí spĺňať iba 2 veci:

  • musí sa dať okamžite použiť všade vo svete a
  • musí byť deliteľná a flexibilná.

Okamžité použitie.

Aby si ju mohli okamžite použiť všade na svete, zlato musí vyrábať renomovaná mincovňa s tradíciou, ktorá má dôveru a patrí do 1. ligy.

Je to ako pri autách. Poznáte autá Maxus? Je to jedna zo značiek najväčšej automobilky na v Číne – SAIC. Predáva 3 krát viac aut ako Kia. Ale auto Maxon by Vám asi na Slovensku neopravili. Mercedes znie lepšie.

Rovnaké je to aj pri investičnom zlate. Londýnska asociácia mincovní a výrobcov zlata LBMA vydáva zoznam mincovní, ktoré patrí do 1 ligy.

Malá a deliteľná.

Aby si ju využili presne toľko, koľko potrebujete – Je to ako mať vo vrecku 20 eurovky namiesto jednej päťstovky.

Zlaté mince Kangaroo – správna voľba Pohotovostnej rezervy.

Jedna z najrenomovanejších mincovní na svete, austrálska mincovňa Perth mint, razí už viac ako 30 rokov zlatú mincu Kangaroo. Menšia veľkosť – 3,11 gramov (1/10 unce) je vhodným produktom pre Vašu rezervu:

  1. Najvyššia kvalita a rýdzosť – mincovňa Perth Mint patrí medzi najrenomovanejšie mincovne sveta a má štátne vlastníctvo. Mincu Kangaroo pozná každý predajca na svete a môžete ju predať kdekoľvek. 
  2. Ideálna veľkosť – 1/10 unce (alebo 3,11 gramov) je akurátna veľkosť pre použitie v prípade potreby – môžete ich odpredať alebo používať v prípade potreby po jednom kuse.
  3. Nižšia hodnota – aj v prípade veľkého rastu ceny zlata budete mať v jednej malej minci nie úplne veľkú hodnotu.
  4. Môžete tieto mince rozdeliť či už pri skladovaní, alebo medzi jednotlivých členov rodiny.
  5. Naši klienti niekedy využijú malú mincu ako dar pri krstinách, ukončení školy alebo aj pre zamestnanca, ktorý má životné jubileum, ak chcú darovať hodnotu.

Aký počet mincí zvoliť?

Mince sú balené samostatne, takže počet mincí si stanovíte sami. Odborníkmi odporúčaná výška pohotovostnej rezervy pre každého z nás by mala byť v takej výške, ako sú polročné náklady na život celej rodiny.

My odporúčame, aby Rezerva bola minimálne 20 zlatých malých mincí a podľa výšky nákupu, ktorý zvažujete, by mala byť vo výške 10 – 20% z celkového nákupu.

Kontaktujte na emailom na info@zlatesporenie.sk alebo na bezplatnej zákazníckej linke 0800 23 23 32, kde pre Vás pripravíme Optimálny nákup.

Diskusia

Ing. Slavomír Fogaš

Autor myšlienky pravidelného sporenia a investovania v zlate a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. "Ekonómia a finančníctvo sa vyučuje a prezentuje ako zložitá vec preto, aby tomu ľudia nerozumeli. Mojím cieľom je zrozumiteľne a jasne ukázať základy peňazí, dlhu a financií, aby sme neboli iba bezbrannými spolusediacimi v autobuse, ktorí šoférujú “ tí veľkí”.

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest