Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Rok 2017 a pohľad späť na rok 2016

Rok 2017 a pohľad späť na rok 2016

Dôležité udalosti roku 2016.

1. Čínske akcie.

Januárové prepady na čínskej burze okamžite ovplyvnili hlavné akciové indexy po celom svete. Pre viaceré z nich bol januárový pokles najhorším mesiacom od roku 2008, kedy prepukla hypotekárna kríza. Zlato na to automaticky reagovala nárastom cez 5% ako v dolároch, tak aj v eurách. Akciový trh sa napokon ustálil, začiatok roka ale ovplyvnil nálady investorov po zbytok celého minulého roka.

2. Brexit.

Bezpochyby najtvrdšia rana pre trhy a budúcnosť EÚ v minulom roku. Výsledok vystrelil zlato na niekoľkoročné maximá, keď v priebehu hodín vzrástlo cez 10% a to v dolároch aj v eurách.

3. Voľby prezidenta v USA a zvýšenie úrokových sadzieb.

Víťazstva Donalda Trumpa sa trhy obávali, po ohlásení výsledkov sa rýchlo snažili presvedčiť samých seba, že to bude dobré a Amerika bude znovu veľká a tak táto udalosť znamenala, že koniec roka sa niesol na zlate v poklesnom trende. Treba pripomenúť, že na pokles cien malo vplyv aj rozhodnutie americkej centrálnej banky FED zvýšiť úroková sadzbu o 0,25%.

Rok 2016 v číslach

Zlato v USD – nárast o 8,1%.
Otváracia cena – 1 072 dolárov za uncu.
Minimálna cena – 1 062 dolárov za uncu.
Maximálna cena – 1 370 dolárov za uncu.
Uzatváracia cena – 1 159 dolárov za uncu.

Zlato v EUR – nárast o 11,8%.
Otváracia cena – 982 eur za uncu.
Minimálna cena – 982 eur za uncu.
Maximálna cena – 1 239 eur za uncu.
Uzatváracia cena – 1 098 eur za uncu.

Striebro v USD – nárast o 16%.
Otváracia cena – 14,00 dolárov za uncu.
Minimálna cena – 13,58 dolárov za uncu.
Maximálna cena – 20,71 dolárov za uncu.
Uzatváracia cena – 16,24 dolárov za uncu.

Striebro v EUR – nárast o 19,9%
Otváracia cena – 12,82 eur za uncu.
Minimálna cena – 12,45 eur za uncu.
Maximálna cena – 18,53 eur za uncu.
Uzatváracia cena – 15,38 eur za uncu.

Trendy a vývoj v roku 2017.

Dopady výsledkov referenda o Brexite a zvolením Donalda Trumpa sa budú niesť nielen rokom 2017, ale aj tými najbližšími. Pre nás tak politickou udalosťou roka, ktorá bude mať vplyv na zlato a striebro budú francúzske prezidentské voľby v hlavnej úlohe s pravicovou “antieú” kandidátkou Marine Le Pen. Je takmer isté, že s blížiacim sa termínom volieb bude vzrastať neistota a trhy budú volatilné. Pri výsledku rovnakom ako pri brexite, tak je možné očakávať podobný scenár vývoja cien zlata a striebra. Je to TOP udalosť roka.

ekonomických faktorov vzbudzuje pozornosť plán americkej centrálnej banky (FED), ktorá chce pokračovať vo zvyšovaní úrokovej sadzby. Chce tak rozhýbať infláciu a ma v tom podporu nového prezidenta. Pri všeobecne známej ekonomickej poučke, kde zvyšovanie úrokových sadzieb posilňuje dolár, by následne malo oslabovať zlato. Zvyšovanie úrokových sadzieb ma ale aj vplyv na akciové trhy, pre ktoré to tiež nie je dobrá správa. A pokles na akciových trhoch môže zasa znamenať rast na zlate.

Nový trend – zmena nálad a trendov investorov do zlata a striebra.

Po roku 2008 je vidieť zmenu nálad investorov do zlata a striebra. Kým po prepuknutí hypotekárnej krízy primárnymi dôvodmi nákupu drahých kovov boli obavy z ekonomických dopadov, prípadne vyťažiť z rastúcich cien zlata a striebra, tak po udalostiach v roku 2015 hovoríme a obavách z politického vývoja, kde hlavným motívom investorov nie je vývoj ceny, ale potreba vlastníctva reálnej hodnoty. A nesledovanie primárne ekonomických faktorov môže zvyšovať dopyt po zlate oveľa výraznejšie.

Dopyt po zlate budú zvyšovať skôr politické faktory ako ekonomické. Ako príkladom nám môže byť Taliansko, kde aj napriek dlhodobým ekonomickým problémom (vysoký dlh, banky v problémoch) bol najväčší záujem o zlato v čase, keď sme poznali výsledky referenda. 

Aj keď predvídať budúcnosť nevieme (preto vám ani nepovieme, kam ceny zlata a striebra tento rok pôjdu), postačí sa držať faktov a hlavne ich neprehliadať. Je totiž známe, že udalosti, ktorými sme svedkami dnes sa nezačali z večera do rána, ale dávno predtým a často sú výsledkom a následnosťou na prvý pohľad bezvýznamných udalostí. Preto rok 2017 nás určite niečim prekvapí.

Diskusia

Ing. Juraj Polák

Zakladateľ a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. a popredný odborník na investovanie a nákup investičného zlata a striebra na Slovensku. “Som nadšencom investičného zlata a striebra a už 8 rokov pomáham klientom získať zo zlata a striebra viac."

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest