Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Rok 2018 bude zlatu priať?

Rok 2018 bude zlatu priať?

Sama o sebe táto cena by nebola taká zaujímavá, veď za posledné dva roky ju zlato dosiahlo už trikrát, ale v kontexte dlhodobého vývoja ceny zlata od roku 2013 (graf nižšie) a aktuálneho diania na trhoch ide o cenu, ktorá je kľúčová. Táto cena určí, či na trhu so zlatom sa potvrdí nový rastúci trend.

Prečo bude rok 2018 priať zlatu?

1. Vysoké ceny akcií

Akcie rastú už pomaly deväť rokov. Za týmto rastom je vo veľkej miere efekt lacných (vytlačených) peňazí, ktorými zaplavili centrálne banky trhy po prepuknutí hypotekárnej krízy v roku 2008. Akcie tak rastú a to bez poklesu. A tu je problém, začínajú byť pridrahé. Silnejú hlasy odborníkov, že korekcia je na spadnutie. A je možné, že sa práve aj začala.

Najdôležitejší svetový akciový index Dow Jones klesol v piatok najviac za posledné dva roky a zároveň to bol najväčší týždňový pokles od roku 2008.

A ak klesá index Dow Jones, padajú akcie na celom svete. Ekonomike sa síce darí, nikto ale nevie odhadnúť, aká silná korekcia môže byť. Mnoho investorov a portfólio manažérov túto situáciu zažije ak nie po prvý raz, tak po dlhých rokoch. Rokoch neustáleho rastu a ľahkých ziskov. Reakcia investorov tak môže byť veľmi nepredvídateľná a chaotická. Môžu spanikáriť a začať vo veľkom predávať a stlačiť akcie o desiatky percent, alebo budú pokračovať v eufórii z minulých rokov a nafúknu bublinu do rozmerov, po prasknutí ktorej bude pád bolieť všetkých a oveľa viac. Uvidíme.

Každopádne pohoda, ktorá dlhé roky vládla, sa z akciových trhov vytráca a pre zlato bude pokles, alebo veľká volatilita akciových trhov impulzom pre nárast ceny.

2. Pokračovanie rastu svetovej ekonomiky

Ekonomika rastie v Európe, Spojených štátoch aj v Ázii. Rast svetovej ekonomiky a zlepšujúca sa ekonomická situácia domácností budú naďalej podporovať záujem o zlato. Priaznivo by sa mal vyvíjať dopyt po zlatých šperkoch, elektronike obsahujúcej zlato, investičných kovov v podobe mincí a tehličiek a fondov investujúcich do zlata . A práve fondy investujúce do zlata nakúpili do portfólia najviac zlata od roku 2013.

A tu je vidno, že o zlato nie je záujem len vtedy, keď sa ekonomike nedarí. Zlato nie je módny hit, po ktorom sa siaha len vtedy keď je zle.

3. Rast úrokových sadzieb

Americká centrálna banka FED už minulý rok začala so zvyšovaním sadzieb . Európska centrálna banka ECB zatiaľ stále tlačí nové eurá a dotuje tak ekonomiku Eurozóny lacnými peniazmi naďalej, ale to sa nedá donekonečna.

A práve správy, že americká centrálna banka FED bude zvyšovať úrokové sadzby stoja za minulotýždňovým poklesom akciových trhov. V tomto roku sa očakávajú tri a možno až štyri zvýšenia úrokových sadzieb.

Prísnejšie menová politika investorom pripomenie význam slova volatilita. Rok 2017 bol z hľadiska výkyvov cien na finančných trhoch extrémne pokojný, tento rok už dokazuje, že to bude inak. A s vyššou volatilitou by mal rásť aj záujem investorov o stabilizácii portfólia pomocou drahých kovov.

4. Rastúca inflácia

S rastúcou ekonomikou sa začína prebúdzať aj inflácia. A rastúca inflácia znehodnocuje peniaze, ktoré ľudia nechávajú nečinne ležať v banke. Tento fakt by mal tiež podporovať zvýšený záujem investorov o zlato.

Graf zlata v dolároch vykazuje pozitívny trend.

Graf približuje vývoj cien zlata v dolároch od roku 2009. Je tak na ňom vidieť posledný rastúci trend v rokoch 2009 – 2013 a následný pokles v rokoch 2013 – 2016. V roku 2016 cena dosiahla minimum.

tn_beaae22d7ee83128d6d495769db2d771

Od decembra 2016 (prvá šípka) cena rastie. Na grafe to ukazuje modra čiara, ktorá je vytvorená spojením minimálnych cien (označených šipkami) a udáva nám tak smer vývoja ceny. A ten je pozvoľna rastúci. Doteraz zlato pri svojom raste narazilo na cenový strop (červená priamka), úroveň 1 365 dolárov za uncu . Fakty spomenuté vyššie spolu s trendom vývoja cien ale dávajú signál, že táto hranica môže byť onedlho pokorená. Potvrdenie rastúceho trendu tak čaká za dverami.

Ako je na tom cena zlato v eurách.

Zlato je primárne obchodované v dolároch. Preto pri výpočtoch ceny zlata v eurách je potrebné brať do úvahu výmenný kurz eura voči doláru. A ten sa posledné týždne vyvíja v prospech eura. Karta sa však v priebehu roka môže veľmi ľahko obrátiť. Ďalšie zvyšovanie úrokových sadzieb v USA v tomto roku podporí dolár a keďže v Eurozóne sa sadzby zvyšovať neplánujú, euro by malo postupne oslabovať, čo by mohlo ceny zlata v eurách zvýšiť.

Aktuálne dobrou správou teda je, že nárast ceny zlata sa zatiaľ prejavuje len v dolároch. Silnejšie euro voči doláru spôsobuje, že zlato v eurách je stále lacné.

Diskusia

Ing. Juraj Polák

Zakladateľ a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. a popredný odborník na investovanie a nákup investičného zlata a striebra na Slovensku. “Som nadšencom investičného zlata a striebra a už 8 rokov pomáham klientom získať zo zlata a striebra viac."

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest