Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Rusko pokračuje v nákupe zlata. A nie sú sami.

Rusko pokračuje v nákupe zlata. A nie sú sami.

Po kríze v roku 2008 začala Ruská centrálna banka (ďalej RCB) zvyšovať svoje zlaté rezervy. Z približne z 12 miliónov uncí (375 ton) v roku 2008 ich zvyšovala postupne každý rok na 1 615 ton v roku 2016. Rusi zvyšovali zásoby zlata priemerne ročne o 17%. 

Začiatkom roka 2017 (mesačník január 2017) sme rozoberali Rusko a situáciu s ich zlatými rezervami. Aktuálne vlastní Ruská centrálna banka (RCB) 2037 ton zlata (September 2018), čo je nárast za necelé 2 roky o viac ako 25%.

Posledné mesiace RCB zrýchľuje.

Rusko nakupovalo mesačne priemerne 20 ton, čo je ročne približne 240 ton zlata. Keďže Rusko je tretím producentom zlata na svete s ročnou produkciou 266 ton, môžeme povedať, že všetko „ruské“ zlato vyťažené v Rusku ostáva doma.

V posledných 3 mesiacoch RCB zrýchlila nákup na priemerne 31 ton zlata. Je už 5. najväčším vlastním zlatých rezerv na svete. Spolu s Turecko a Kazachstanom nakúpili v prvom polroku 2018 viac ako 80% všetkého zlata centrálnych bank svete.

V týchto číslach nie je  zahrnutá čínska centrálna banka POBC, ktorá však oficiálne nenakupuje žiadne zlato. Podľa Ronana Manlyho z Bullionstar prebieha tichá výmena medzi západnými centrálnymi bankami a čínskou POBC. Číňania nakupujú zlato priamo od centrálnych bank, nie z trhu a preto nie je možné presne zistiť stav čínsky zásob. Oficiálne číslo 1 842 ton je nereálne už len preto, že Rusko má viac ton zlata.

Nakupujú aj naši susedia.

Poľsko a Maďarsko nakúpili v druhej polovici roka 2018 zlato do svojich zlatých rezerv v najvyššom množstvo za posledných takmer 20 rokov. Maďarské rezervy sú takmer 32 ton a Poľské sa vyšplhali na najvyššiu úroveň v novodobej histórií vo výške 117 ton.

Ruské rezervy

Zlato je diverzifikácia.

Okrem bežný politický vyhlásení politikov je hlavným motívom diverzifikácia rizika voči hlavne svetovým menám. Je jasné, že USA nemusia kupovať zlato, lebo majú buď svetovú rezervnú menu dolár alebo zlato. Ostatné krajiny ale majú 2 možnosti: buď budú držať rezervné meny euro, dolár, libru alebo zlato. V posledných mesiacoch aj vďaka vhodnej cene zvyšujú podiel zlatých rezerv a jednoducho diverzifikujú.

Nedávajú sa všetky vajcia do jedného košíka.

Moskva už predala väčšinu dlhopisov vlády USA a zvyšovaním zásob zlata naznačuje, že sa plánuje odkloniť od dolára. Podobne uvažuje aj Čína. V tomto kontexte sú 2 možnosti: buď sú Číňania a Rusi hlúpi a kupujú zlato, lebo sa pekne ligoce, alebo majú niečo za lubom. Paniku robiť možno ešte nemusíme, ale ak sa pridá k Rusku vo veľkom Čína (ak to už masívne potichu nerobí), bude mať aj americký kovboj problémy.

Diskusia

Ing. Slavomír Fogaš

Autor myšlienky pravidelného sporenia a investovania v zlate a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. "Ekonómia a finančníctvo sa vyučuje a prezentuje ako zložitá vec preto, aby tomu ľudia nerozumeli. Mojím cieľom je zrozumiteľne a jasne ukázať základy peňazí, dlhu a financií, aby sme neboli iba bezbrannými spolusediacimi v autobuse, ktorí šoférujú “ tí veľkí”.

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest