Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

S varovaniami sa rozhtrhlo vrece

S varovaniami sa rozhtrhlo vrece

Náš názor na aktuálny hospodársky rast a rast akciového trhu je jasný – trvá dlho a je namieste byť viac opatrný. Čo nás ale prekvapilo je to, že aj média v poslednom období nastúpili na vlnu recesie. A to výrazne.

Nie je úplne bežné, aby som si za posledný týždeň prečítal tak veľa správ s varovaniami, ako to bolo za posledných pár dní. A to iba v jednom denníku – Hospodárske noviny – hnonline.sk.

Uvádzam vám krátky prehľad:

Európa je na dne. Najhoršie však je, že už nemá kam klesnúť.

Šéf Európskej centrálnej banky ECB Mária Draghi nie je spokojný s tým, ako sa ako sa vyvíja inflácia, hospodársky rast atď. Jednoducho nie je spokojný s ničím a povedal, že urobí všetko pre podporu ekonomiky Eurozóny. To v preklade znamená, že sa nebudú zvyšovať úrokové sadzby, znova začneme s tlačením peňazí a možno nás prekvapí ešte s nejakou chuťovkou. Jedno je však isté. Na každej tlačovej konferencií má čoraz väčšie kruhy pod očami. 

Zdroj: finweb.hnonline.sk

Centrálne bankovníctvo je v kríze.

Roland Ižip v krátkom ale ako už býva u neho zvykom hutnom článku, sa znovu podrobil kritike centrálne banky. Hlavne ECB, ktorá sama priznáva, že po tom, ako si mysleli, že krízu porazili, znova priznávajú, že nemajú kontrolu. Americká centrálna banka nevie, či má zvyšovať alebo znižovať úrokové sadzby. Investori sa preto právom pýtajú: „Quo vadis ECB, FED?“

Zdroj: finweb.hnonline.sk

Ekonomická kríza je proces

Od vrcholu akcií trvá mesiace, kým sa nakumuluje dostatočne veľký tlak na väčší pokles reálnej ekonomiky. Avšak tento proces, keď raz začne, je prakticky nezastaviteľný. Je jedno, čo to robí vláda alebo centrálna banka.

Zdroj: finweb.hnonline.sk

Jednou nohou v recesií.

Nemecké hospodárstvo spomaľuje a obáva sa celá Európa. Nemecko nepadá, nekrachuje. Iba spomaľuje. Ak už hovoríme o recesii, kríze, automobilky prepúšťajú a manažéri veľkých firiem dvíhajú varovný prst.

Zdroj: finweb.hnonline.sk

Trhy rastú už desať rokov. Ako dlho im to ešte vydrží?

Ešte pár mesiacov a máme najdlhší rast akciových trhov v histórií. Americká centrálna banka mení názor, ktorý mala doteraz.

Zdroj: finweb.hnonline.sk

ECB začína pochybovať nad svojou vlastnou politikou.

Na konferencii ECB vo Frankfurte v stredu ráno Mario Draghi oznámil, že má dôvod na obavy. Tvrdí, že negatívne úroky nefungujú a bankám klesli marže. Podľa toho je asi málo, keď zarábajú „iba“ miliardy.

Zdroj: finweb.hnonline.sk

Pozitívne správy.

Aj keď trhom dominujú hlavne negatívne vyhliadky, niektorí analytici za tým vidia aj pozitíva. Je však otázne, či to nie je iba ich zbožné želanie.

Nestrašme krízou.

Aj keď pohľad na dlhopisový trh ukazuje možnú recesiu, nemáme sa báť, trhy sú nastavené na rast, ktorý ešte bude nejaké obdobie trvať.

Zdroj: finweb.hnonline.sk

Zmena cieľa Fedu pomôže akciám.

Fed nechce zvyšovať úrokové sadzby a možno znova začne QE a to pomáha akciám. To je ako prísť za športovcom, ktorému už prestáva fungovať doping a dať mu lepšiu, vyššiu dávku. 

Zdroj: finweb.hnonline.sk

Záver

Radšej pripravený, ako prekvapený.

V roku 2008 bolo pár jednotlivcov, ktorí hovorili o kríze. A boli za hrdinov. Teraz je to ale mainstream, hovorí o tom každý. Jedno je však isté. Každá párty raz skončí. A hlavne tá, ktorá sa umelo predlžuje.

Diskusia

Ing. Slavomír Fogaš

Autor myšlienky pravidelného sporenia a investovania v zlate a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. "Ekonómia a finančníctvo sa vyučuje a prezentuje ako zložitá vec preto, aby tomu ľudia nerozumeli. Mojím cieľom je zrozumiteľne a jasne ukázať základy peňazí, dlhu a financií, aby sme neboli iba bezbrannými spolusediacimi v autobuse, ktorí šoférujú “ tí veľkí”.

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest