Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Striebro: Ako načasovať nákup

Striebro: Ako načasovať nákup

1Striebro je veľmi živý trh. Kým priemerný denný cenový výkyv na zlate je okolo 1%, pri striebre je to nezriedka až trojnásobok. V roku 2008 bola najnižšia cena striebra 9,50 dolára za uncu, na vrchole bolo striebro v roku 2011 kedy atakovalo hranicu 50 dolárov za uncu a a dnes o desať rokov neskôr je cena na úrovni 16,50 dolárov za uncu . Už len letmý pohľad na vysoké rozpätie vývoja ceny za posledných desať rokov dáva tušiť, že pri striebre načasovanie nákupu zohráva významnú rolu.

Cenu sledujú všetci.

Na vývoj striebra sa veľa investorov pozerá cez jeho aktuálnu cenu. Čakajú na pokles a v tom najlepšom prípade sa snažia pri nákupe zachytiť cenové dno. Vystihnúť najnižšiu cenu je ale ťažke, ak nie rovno nemožné. A ak sa tak stane, je to skôr dielo náhody ako dokonalej analýzy. Najnižšia cena je totižto len jedna a povedať si: „tu som to mal kúpiť“ vieme až s odstupom času a zvyčajne, keď je už neskoro.

Je tu aj iná možnosť.

A tou je nesledovať len samotnú cenu striebra. Striebro má svojho väčšieho brata, tým je zlato. A práve vzájomný pomer cien týchto dvoch kovov nám dáva veľmi silný signál, že to čo plánujeme urobiť je dobrý nápad.

Čo je pomer zlata a striebra?

Ceny zlata a striebra sa pohybujú rovnakým smerom. Veľkosť výkyvov ich cien sa však značne líši. A aké veľké sú ich cenové výkyvy ukazuje pomer ceny zlata a striebra, ktorý hovorí koľko uncí striebra potrebujete na nákup jednej unce zlata, alebo inak povedané koľkokrát je striebro lacnejšie ako zlato.

Tento pomer je pozorne sledovaný skúsenými obchodníkmi a investormi, aby zistili, či je lepší čas na nákup zlata alebo striebra. Keď je na vysokých hodnotách oplatí sa nakupovať striebro a keď je na nízkych hodnotách naopak sa oplatí nakupovať zlato.

Priemerný pomer zlata a striebra je 40:1.

V moderných dejinách (posledných 100 rokov) je priemerný cenový pomer 40:1. Historický (stáročný) pomer 15:1. Ktorý z pomerov 40:1 a 15:1 je reálne dosiahnuteľný? Priemyselné využitie striebra a aj skutočnosť, že z geologického hľadiska na 15 dielov zlata pripadne len 1 diel striebra dáva predpoklad, že pomer 40:1 je len otázkou času. A keď sa pozrieme na vývoj svetovej ekonomiky, úplne stačí si počkať na najbližšiu ekonomickú krízu, a ak bude len z časti taká ako tá z roku 2008, bude nárast cien striebra enormný a rýchly. Dosiahnutie historického pomeru 15:1 je na druhej strane oveľa menej pravdepodobný. Treba si uvedomiť, že takýto pomer bol v časoch vojen a zároveň menový systém bol iný ako dnes.

Výhoda sledovanie pomeru zlata a striebra.
Neanalyzuje sa cena! Je úplne jedno, aká je cena zlata alebo striebra. Je úplne jedno, či cena je vysoko alebo nízko. Dôležité je len to aký veľký je pomer.

Dnes je pomer zlata a striebra 80:1, čo to znamená? Striebro je tak 80 krát lacnejšie ako zlato. A to sa za posledných 20 rokov stalo len 3 krát!! A vždy, keď sa pomer cien oboch kovov vyšplhal až na hranicu 80, došlo následne k výraznému zníženiu pomeru, teda nárastu cien striebra.

pomer zlato striebro

Ako to vyzeralo, keď bol pomer 80:1.

Prvý krát
6. máj 2003 – pomer zlata a striebra 82,37:1 a cena striebra 4,835 dolárov za uncu
18. apríl 2006 – pomer zlata a striebra 44,7:1 a cena striebra 13,82 dolárov za uncu

Druhý krát
10.október 2008 – pomer zlata a striebra 83,58:1 a cena striebra 9,40 dolárov za uncu
28. apríl 2011 – pomer zlata a striebra 31,62:1 a cena striebra 49,24 dolárov za uncu

Tretí krát
26. február 2016 – pomer zlata a striebra 83,20:1 a cena striebra 14,675 dolárov za uncu
14. júl 2016 – pomer zlata a striebra 65,4:1 a cena striebra 20,615 dolárov za uncu

A ako to vyzerá dnes
Dnes – pomer zlata a striebra 80,90:1 a cena striebra 16,40 dolárov za uncu
A aktuálny pomer 80:1 nám hovorí asi toto: Striebro je v porovnaní so zlatom extrémne lacné.

Diskusia

Ing. Juraj Polák

Zakladateľ a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. a popredný odborník na investovanie a nákup investičného zlata a striebra na Slovensku. “Som nadšencom investičného zlata a striebra a už 8 rokov pomáham klientom získať zo zlata a striebra viac."

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest