Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Striebro je stále podhodnotené. Zatiaľ

Striebro je stále podhodnotené. Zatiaľ

A to aj napriek tomu, že ceny striebra budú podľa popredných analytikov v tomto roku rásť.

To bude automaticky znamenať výrazne zníženie pomeru zlata voči striebru, ktorý je teraz na úrovni 1:84. To značí, že striebro je 84 krát lacnejšie ako zlato. Zo sledovania pomeru zlata a striebra vychádza, že vždy keď pomer vzrástol nad hranicu 80 bolo striebro voči zlatu značne podhodnotené a to viedlo k obrátke trendu. Pomer sa začal znižovať, čo znamenalo, že cena striebra začala rásť. Je to teda časom overená psychologická hranica, podľa ktorej sa správa veľa investorov, ktorí nakupujú striebro.

Tento scenár sa dá očakáva aj v tomto roku.

Tak ako to už väčšinou býva bude podporovaný rastom cien zlata. Okrem oživenia fyzických investícií do striebra sa očakáva, že priemyselný dopyt po striebre bude pokračovať aj tento rok rastom. Piatym rokom za sebou. Napriek rastu priemyselného dopytu ponuka striebra na trhu prevyšuje dopyt. Práve tento rok by sa tento nepomer mal dorovnať. Čo samozrejme uvítajú ťažobné spoločnosti.

Keďže trh so striebrom je oveľa menší ako trh so zlatom (točí sa v ňom menej peňazí), prílev kapitálu nových investorov bude znamenať výraznejšie cenové pohyby v porovnaní so zlatom. 

Ako je vidno z grafu, tak aktuálna hodnota je 84. Ak dôjde k zníženiu pomeru napr. len na 70:1, cena striebra by vzrástla o 20%. To za predpokladu, že cena zlata by sa držala na súčasných hodnotách.

zlato streibro pomer

Na pomer zlato verzus striebro sme sa pozreli naposledy v polovici roka 2018, kedy pomer vzrástol nad hranicu 1:80, čo je veľmi sporadický jav. Napriek tomu sa v tomto pomere striebro obchoduje už cca 7 mesiacov. Ide o najdlhší nepretržitý časový úsek od roku 1993. Je to niečo vyše 160 obchodovacích dní. Pritom v rokoch 1993 – 2018 sa striebro v pomere nad 1:80 obchodovalo dokopy len 144 obchodovacích dní. Výrazný signál, že súčasne ceny striebra sú dlhodobo podhodnotené.

25. februára 1991 sa pomer dostal do extrému. Bol neuveriteľných 1:100. Cena zlata v ten deň bola 377 dolárov a cena striebra 3,55 dolárov za uncu. Následne začal pomer klesať. Priestor na pokračovanie zvyšovania rozdielu pomeru a pokračovanie v podhodnotených cenách striebra tak už veľký nie je.

Pred krízou v roku 2008 bol pomer tiež nad hranicou 1:80. To, čo nasledovalo, je už známe, ceny zlata a aj striebra doslova vyleteli a čo je dôležitejšie, udržali si svoje zisky aj po páde z maxím po upokojení situácie. V čase vrcholiacej krízy pomer klesol až na hranicu 1:31. Bol najnižší za 30 rokov a cena striebra pritom atakovala hranicu 50 dolárov za uncu.

Aby ale došlo k podobným nárastom ako boli tie po udalostiach z roku 2008, je potrebný jediný faktor – ekonomická kríza. Pritom minimálne spomalenie ekonomiky už očakáva každý ekonóm.

Uvedomujú si to aj vlády, teda aspoň niektoré. Rusko vo februári navýšilo svoje zlaté rezervy o ďalší jeden milión uncí. Podľa údajov agentúry Bloomberg skúpilo Rusko pritom celú vlaňajšiu domácu produkciu zlata. A keď nebude stačiť zlato z domácej produkcie, bude nakupovať na medzinárodnom trhu. Dôvod je jasný. Oslobodiť sa od dolára.

Na druhej strane stojí snaha talianskych poslancov riešiť problémy krajiny s financovaním vysokého deficitu predajom zlatých rezerv. Na to im z Európskej centrálnej banky (ECB) došla odpoveď, že financovanie deficitu predajom zlata z trezorov centrálnych bánk nie je podľa európskych pravidiel povolené. Dobrý krok.

Celosvetovo nákupy zlata zo strany centrálnych bánk rastú. Žeby príprava na horšie časy?

Tak ako to už pri zlate a striebre býva, prvým, kto zavelí na rast cien, bude zlato. Striebro ho bude skôr či neskôr nasledovať, ale práve výrazný rozdiel v pomere ich vzájomnej ceny spôsobí, že nárasty cien striebra budú násobne väčšie ako to bude na zlate. Vzájomný pomer cien zlata a striebra je tak jeden z primárnych faktorov, ktorý je potrebné v najbližšiu dobu pozorne sledovať.

Diskusia

Ing. Juraj Polák

Zakladateľ a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. a popredný odborník na investovanie a nákup investičného zlata a striebra na Slovensku. “Som nadšencom investičného zlata a striebra a už 8 rokov pomáham klientom získať zo zlata a striebra viac."

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest