Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Striebro sa utrháva z reťaze.

Striebro sa utrháva z reťaze.

Prvý štrťrok roka 2016 bol pre drahé kovy jedným z najlepších za posledných 30 rokov. Po tak výraznom cenovom vzostupe sa očakávala korekcia, ktorá aj prišla v marci a dala tak šancu nakúpiť drahé kovy za výhodnejšie ceny, aj minulý týžden skončená špeciálna cenová ponuka dala príležitosť doplniť portfólio za najvýhodnejšie ceny za posledne dva mesiace. Na zlate sa korekcia skončila v posledný aprílový týždeň, kedy ceny poskočili o 4% a vymanili sa tak z obchodovacieho pásma predchádzajúcich štyroch týždňov.

Cena zlata a striebra

Väčšinou sa naša pozornosť v mesačníkoch zamerieva na zlato, ale to, čo sa odohráva posledné týždne na trhu so striebrom, si rozhodne zaslúži pozornosť. Nevideli sme to pekných pár rokov a je pravdepodobné, že sme po rokoch cenovo podhodnoteného striebra svedkami začínajúceho rastového trendu.

Graf ceny zlata a striebraČo je dôležité vedieť o striebre.

Striebro ako menší brat zlata je častokrát podceňovaný a prehliadaný kov. Neprávom. V minulosti sa ním platilo rovnako ako zlatom. Dokonca 4 z 5 mincí v obehu boli strieborné.

Striebro sú tak peniaze. Základným faktom je, že tieto dva kovy idú rovnakým smerom. Zvyčajne striebro s odstupom času nasleduje trh so zlatom. Teda, ak rastie zlato začne rásť aj striebro a pri poklese je tá situácia rovnaká.

Oproti zlatu je ale oveľa širšie využitie striebra v priemysle a aj preto nie sú investičné mince a tehly oslobodené od dph. Je to však len zdanlivá nevýhoda, kedže cenové pohyby na striebre sú výraznejšie ako na zlate. Ak na zlate je štandardný denný pohyb ceny okolo jedného percenta na striebre to bývava aj trojnásobok . Je teda výrazne volatilné. Tento fakt je spôsobený veľkosťou trhu striebra. Je niekoľkonásobne menší (8x) ako trh so zlatom a tak rovnaký objem peňazí, ktorý by na trhu so zlatom s cenami len ťažko pohol na trhu so striebrom dokáže urobiť divy.

Pri pohľade na cenový vývoj tak vidno, že ešte v roku 2006 bola cena striebra okolo 9 dolárov za uncu a v roku 2011 atakovala až hranicu 50 dolárov za uncu. Po korekcii cien drahých kovov v roku 2013 striebro výrazne kleslo, aby sa dostalo až na hranicu 13,70 dolárov za uncu. Aktuálne sa obchoduje na cene 17,80 dolárov za uncu.

Jeho cena je tak stále z historického pohľadu atraktívna a je nutné poznamenať, že takto nizke ceny striebra trhali v dopyte po fyzickom kove vo forme hlavne mincí rekordy. Mincovne častokrát v priebehu roka jednoducho nestíhali vyrábať. Na americké mince American Eagle, kanadské Maple Leaf, ale aj rakúske Wiener Philharmoniker sa v tom lepšom prípade čakalo par týždňov, v horšom sa nedali kúpiť vôbec, resp. za výrazne vyššie ceny.

Čo je za nárastom ceny striebra?

História ukazuje, že ak sa podhodnotené striebro prebudí do nového rastového trendu, tak dochádza k masivným cenovým nárastom. Len minulý utorok zaznamenalo cenový pohyb +4,4%.

Drahé kovy tak všeobecne reagovali na silný ázijský dopyt, hlavne z Číny, kde šanghajská burza s drahými kovmi otvorila dlho očakávané obchodovanie so zlatom v juanoch. Čína je najväčší svetový producent, dovozca a spotrebiteľ zlata a tak obchodovanie so zlatom v juanoch môže nabúrať hegemóniu Londýna, kde sa stanovuje fixing zlata a striebra. Na druhej strane po kauzách európskych a amerických bánk s manipulovaním cien drahých kovov je potrebné Šanghaju v tomto úsilí len držať palce. Akonáhle sa totižto z trhu vytratí manipulácia cien papierovým zlatom a striebrom, ceny sa zreálnia a o súčasných cenách budeme len snívať.

V apríli cena striebra vzrástla o 19,5%.

Investori tak popri zlate, aj keď síce s odstupom pár mesiacov objavili aj striebro. To, že investori po zlate objavili striebro a prišlo k tak výraznemu nárastu ceny, je signál pre celý trh s drahými kovmi. A tým je, že trh so zlatom sa investorom javí dosť zaujimávy na investovanie, lebo ide o trh s potenciálom ďalšieho rastu. A v takom prípade popri zlate musia mať nakúpené v portfóliu aj striebro.

To, že striebro je pre investorov atraktívne, vidieť aj na pomere ceny zlata k striebru. V roku 2008 kedy vypukla hypotekárna kríza bol pomer ceny zlata k striebru 1:55, v prvom štrťroku 2016 až 1:80! Striebro je tak k zlatu extrémne lacné. A historické štatistiky hovoria o pomere 1:15.

Zvykne sa hovoriť: Zlato vám uchová hodnotu majetku, ale na striebre zbohatnete.

Osobne zlato a striebro vnímam ako poistku, rezervu na horšie časy a tak či cena porastie o jedno alebo plus sto percent je v zásade jedno, lebo nejde primárne o investíciu. Na druhej strane, ak je príležitosť si ich zabezpečiť za dobré ceny situáciu treba využiť, lebo ako nám trh dáva najavo to sa čoskoro môže zmeniť. Striebro teda patrí do osobného portfólia drahých kovov, osobne v ňom držím ale nie viac ako 30% z hodnoty portfólia drahých kovov.

Diskusia

Ing. Juraj Polák

Zakladateľ a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. a popredný odborník na investovanie a nákup investičného zlata a striebra na Slovensku. “Som nadšencom investičného zlata a striebra a už 8 rokov pomáham klientom získať zo zlata a striebra viac."

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest