Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

USA štartujú vrtuľníky. A Nemecko sa pridáva.

USA štartujú vrtuľníky. A Nemecko sa pridáva.

Zajtra Vám pošle Európska centrálna banka na účet 1000 EUR, aby ste ich použili na nákup čoho len budete chcieť. Bez nutnosti to vrátiť. Nie je to úver, ale dar. A jedinou Vašou úlohou by bolo ho čo najskôr minúť. Načo? To je jedno – jedlo, elektronika, nový Iphone, alkohol… Hlavne rýchlo a naraz. Neodložiť tieto peniaze, nesporiť. Minúť. Páčila by sa vám takáto predstava?

Bývalý šéf FEDu Ben Bernanke spopularizoval termín „vrtuľníkové peniaze“. Ak chce centrálna banka naštartovať ekonomiku po kríze, môže v krajnom prípade zhadzovať peniaze z vrtuľníka, aby ich ľudia zbierali, míňali a tak naštartovali ekonomiku. Preto názov vrtuľníkové peniaze. Je to iba metafora a reálne sa z vrtuľníka peniaze zhadzovať nebudú. Vrtuľníkov toľko nemáme a benzín je drahý. Stačí ich naťukať do počítača a poslať všetkým na účet.

Zdalo sa, že je to myslené ako žart, teraz je to realita. V apríli a máji dostal v USA každý dospelý 1200 dolárov vo forme šeku na to, aby prežil zlé časy. Na dieťa získajú rodičia 500 dolárov. Vláda na čele s prezidentom vyhlásila, že ak to bude nutné, budú v takejto pomoci pokračovať.

Peniaze na to schválili v obrovskom balíku pomoci za 2,2 bilióna dolárov. A chcú pridať ďalší vo výške 3 bilióny a financovať takéto vrtuľníkové peniaze ďalej.

V USA nefunguje sociálna podpora pre nezamestnaných tak ako v Európe. Ak v USA príde človek o prácu, nemá z čoho žiť, ak si neplatil extra poistenie, alebo nemá niečo usporené. U nás jednak nemôžeme prísť tak ľahko o prácu (odstupné, výpovedná lehota) a jednak existuje sociálna pomoc zo strany štátu. Síce malá a iba pre zamestnancov.

Nemecko sa pridalo.

Ak niekto považoval Nemecko za jednu z posledných zodpovedných krajín, svoje názor asi bude musieť trošku pozmeniť. Každé nemecké dieťa dostane od štátu 300 EUR. Teda dostanú to rodičia a ide o podporu spotreby rodiny. Inými slovami, zoberte 300 EUR a najlepšie ešte dnes nakúpte, čo chcete. Detská výživa a cumlíky pôjdu „na dračku“.

Záver – Posledná dávka heroínu.

„Vrtuľníkové peniaze“ sú extrémne riešenie, ktoré spolu s negatívnymi úrokmi predstavuje povestné posledné klince do rakvy. Keď sa nestíha tlačiť v bankách, tak máme nové riešenie – nebudú sa dávať peniaze bankám, aby roztočili ekonomiku. Banky by mali tieto peniaze cez úvery poskytovať ďalej, ale chcú od klientov záruky, finančne plány a kadejaké „papierovačky“, čo proces predlžuje. Máme rýchlejšie riešenie? Jasné. Dáme ľudom peniaze priamo na účet ako dary, len nech sa míňa.

Problémom je, že spotreba nie je skutočná, ale tzv. prenesená z budúcnosti. Tovary a služby, ktoré by sme si kúpili v budúcnosti, a museli by sem na to usporiť, sme „donútení“ kúpiť dnes. Lebo budeme mať peniaze „zadarmo“.

Musíme to urobiť, lebo inak všetko skrachuje. Musíme? Stavím sa, že závislý na heroíne hovorí pred poslednou dávkou rovnako – Musím, lebo inak umriem.

Diskusia

Ing. Slavomír Fogaš

Autor myšlienky pravidelného sporenia a investovania v zlate a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. "Ekonómia a finančníctvo sa vyučuje a prezentuje ako zložitá vec preto, aby tomu ľudia nerozumeli. Mojím cieľom je zrozumiteľne a jasne ukázať základy peňazí, dlhu a financií, aby sme neboli iba bezbrannými spolusediacimi v autobuse, ktorí šoférujú “ tí veľkí”.

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest