Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Vo všetkom je bublina (časť 2.)

Vo všetkom je bublina (časť 2.)

Aktuálna situácia na trhu s akciami sa dá prirovnať k ročnému obdobiu konca leta. Všetci vieme, že príde zima. Skôr či neskôr. Možno už od dnes teplo nebude a možno babie leto príde na pár dní, alebo dlhšie. Ale určite sa ochladí.

Je akciový trh v bubline?

Je akcia, ktorá stojí 5 EUR lacná a akcia ktorá 350 000 EUR veľmi drahá? Je tá drahšia v bubline? Takto nie je možné hodnotiť, či sú akcie drahé, alebo sú v bubline. Je to napríklad rovnaké, ako keď si kúpite mercedes v zľave za 50 000 EUR. Je to výhodná kúpa, ale oproti fábii to vyzerá ako extrémne preplatený obchod.

Na hodnotenie akciového trhu, či sú akcie vo všeobecnosti drahé, alebo lacné, sa sledujú rôzne ukazovatele – indikátory. Dnes vám chcem ukázať tri indikátory, ktoré ale nehodnotia jednotlivé akcie, ale celý akciový trh v USA. Je to ako pri ekonomike – zaujíma nás celková kondícia a nie že sa darí iba vysávačom.

 1. P/E ratio
 2. Indikátor výšky dividend
 3. Buffettov indikátor


1. P/E ratio

Jedným z najdôležitejších indikátorov je tzv. P/E ratio. Je to pomer medzi cenou akcie a dividendou očistenou o dane. V podstate tento pomer hovorí, koľko rokov je potrebných, aby sa Vám hodnota, ktorú ste zaplatili za akciu, vrátila na dividendách.

Príklad: Ak si kúpite akciu za 1000 dolárov a dividenda je 100 dolárov, P/E ratio je 1000/100 = 10. Teda 10 rokov  trvá, kým sa Vám hodnota akcií vráti na dividendách. Samozrejme, že akciu stále vlastníte a môžete ju predať. Sleduje sa pomer medzi cenou a dividendou. Je to ako pri kúpe firmy. Jedným zo spôsobov ocenenia firmy sú jej budúce výnosy, teda za koľko rokov sa Vám kúpa vráti.

SP PE RATIO

Čo však pri celom akciovom trhu?

Podla úrovne P/E ratia je možné povedať, či sú akcie dlhodobo predražené, či sú vhodné na nákup a ako sa vyvíja ich celková cena. Dlhodobý priemer, napríklad za 100 rokov (20. storočie), je na úrovni približne 15.

Aké sú úrovne?

 • Pod 10 – pri tejto hodnote je možné povedať, že akcie sú podhodnotené – teda vhodné na dlhodobý nákup. Ich cena je nízka na to, aké dobré dividendy sa vyplácajú. 
 • 10 – 15 – férová hodnota – to je dlhodobá hodnota, pri ktorej môžeme povedať, že akcie nie ani drahé, ani lacné.
 • 15 – 20 – nadhodnotené – táto úroveň ukazuje, že investor by mal byť opatrnejší. Neznamená to, že sa musíme strachovať o akcie, ale je to taký výstražný prst – Pozor, už je to trošku drahšie, ako normál.
 • nad 20 môžeme hovoriť o bubline – akcie sú nadhodnotené, je vyššie riziko, že môže nastať pokles ceny hodnoty akcií vo väčšej sile.
 • nad 27 – niektorí autori hovoria o hyperbubline – vysoké riziko.

Index akcií S&P 500

Je to jeden z najznámejších a najsledovanejších indexov akciového trhu. Vyjadruje hodnotu 500 najväčších spoločnosti USA, ktorý sa pravidelne podľa presne stanovených podmienok v tomto indexe menia a niektoré spoločnosti tam pretrvávajú desaťročia. Ak index rastie, rastie hodnota väčšiny spoločnosti v indexe. Napríklad nemusí rásť každá akcie a niektoré môžu prudko padať, ale v tomto prípade celý sektor rastie.

Index síce vznikol až v 50. rokoch, ale významný ekonóm Robert Shiller (laureát Nobelovej ceny za ekonómiu 2013) dopočítal hodnotu, dividendy a váhu akcií v tomto indexe pre 500 najväčších spoločností až na začiatok roku 1880.

Po pohľade na graf (na predch. strane) je zrejme, že okolo úrovne 25 sme boli za posledných 120 rokov pár krát. Teda je možné povedať, že akcie boli v tom čase výrazne drahé a následne nastal problém:

 • 1901 – prvá panika na burze v New Yorku v histórií obchodovania, ktorá bola spôsobená problémami pri násilnom prevzatí najväčšej železničnej spoločnosti,
 • 1929 – známy krach na Walstreet nasledovaný veľkou hospodárskou krízou,
 • 1938 – 1939 – recesia v USA, ktorá bola tzv. dotrasom po veľkej hospodárskej kríze  zroku 1929,
 • 1962 – tzv. Flash crash počas vlády J.F. Kennedyho. Dôvodom bol podľa všetkého silný rast akcií od 2. sv. vojny a tento pokles bol iba zreálnením hodnoty.
 • 2000 – dot.com bublina
 • 2008 – hypotekárna kríza.

Pozn. Burzy však nepadajú iba vtedy, keď sú akcie drahé. V minulosti okrom spomínaných období sme zažili aj jednodňové krachy alebo prudké výpredaje na burze. Tieto situácia však ukazujú, že je vysoká pravdepodobnosť, že sa krach môže stať.

Graf nám ukazuje, že pri každom výraznom prekročení hodnoty do červeného pásma nasledovalo vždy obdobie, kedy sa hodnota akciového trhu znížila a zreálnila až do „“zelených“ vôd. Defacto sa v tomto prípade stanú akcie také nezaujímavé, že nezaujímajú „nikoho“ a vtedy sa zvyčajne začínala nová, dlhoročná rastová fáza.

2. Indikátor výšky dividénd 

Dividenda znamená, že firma má zisk. Je to indikátor zdravia firiem. Pre bežného investora nie je dôležité sledovať iba percento dividendy, ale aj jej výšku. Čo z toho, že máte 20% dividendu, keď je jej výška reálne iba 1 cent.

Pri sledovaní celého akciové trhu s cieľom určiť, či sú akcie drahé, alebo nie, je však sledovanie percent dôležité. Keďže poznáme dlhodobo priemernú výšku dividendy v čase, keď je trh zdravý, môžeme určiť, kedy už až tak zdravo nevyzerá.

SP 500 dividend

Férová hodnota výšky dividendy je od 3 – 6%.

 • ak je dlhodobý priemer pri investovaní do akcií na úrovni 4% – iným slovami, ak všetky akcie z celého indexu majú priemerne 4%, je to normálna hodnota.
 • ak je táto hodnota nad 6%, akcie sú lacné. Teda sa dajú očakávať 2 možnosti – buď klesnú dividendy a vzrastie cena akcií. Zvyčajne sa deje to druhé.
 • ak je hodnota pod 2%, ide o obdobie predražených akcií, pretože buď sú nízke dividendy a firmám sa nedarí, alebo sú akcie tak drahé, že ich cena rástla rýchlejšie, ako zisky firiem.

Z grafu je zrejme, že iba pár rokov minulosti (rok 2000) za posledných 130 rokov sme boli v období, kedy boli akcie ešte drahšie pri sledovaní výšky dividendy.

3. Buffettov indikátor.

Warren Buffett je najznámejším, a podľa viacerých aj najlepším investorom na svete. Jeho hlavnou stratégiou je kúpiť akcie a držať navždy. Pri posudzovaní, či má akcie kupovať, ale nie, využíva viacero analýz a jednou z nich je aj porovnanie celkovej hodnoty akcií voči HDP. V podstate sleduje, v akej kondícií je akciový trh. 

Akcieový trh vs. HDP USA

Celková hodnota akcií je hodnota všetkých akcií, ktoré sa obchodujú v USA. HDP USA je počet všetkých tovar a služieb, ktoré USA vyprodukujú za 1 rok.

Ak je pomer napríklad 60%, znamená to, že hodnota všetkých akcií v USA dosahuje 60% z HDP. Ak je pomer 140%, znamená to, že akcie sú o 40% drahšie ako celá hodnota, ktorú USA vyprodukujú za rok.

Férová hodnota  je na úrovni od 70% do 80%, kde sa odporúča nakupovať. Pri hodnote nad 110% je nutné byť extrémne opatrný. Za posledných takmer 70 rokov sme boli nad úrovňou 110% iba 3 krát:

 • v dot.com bubline v roku 2000,
 • v hypotekárnej bubline v roku 2008
 • a aktuálne sme ešte vyššie (viac ako 3 roky), ako tomu bolo v roku 2008.

Záver.

Nemôžeme sa pozerať na žiadne indikátory izolovane. Iné môžu ukazovať, že akcie budú rásť ešte ďalších 5 rokov. Ako s babím letom.

Sú akcie v bubline a už nebudú rásť? To nevie nikto. Viacero významných analytikov už v tomto období varuje pred recesiou a hospodárskym poklesom.

Čo ukazujú indikátory?

Akcie sú výrazne drahé či už v porovnaní s tým, aký zisk firmy vyplácajú alebo v akom stave je hospodárstvo. Vždy v minulosti pri takýchto hodnotách nastal pokles.

Sú akcie zlé? V žiadnom prípade. Dokonca po výraznom poklese je veľmi zaujímavý ich nakupovať. Otázka je, či teraz, keď sú predražené.

Pozn. Článok je pokračovaním článku Vo všetkom je bublina, ktorý je založený na analýze Everything is Bubble od Mikea Malloneyho.

Diskusia

Ing. Slavomír Fogaš

Autor myšlienky pravidelného sporenia a investovania v zlate a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. "Ekonómia a finančníctvo sa vyučuje a prezentuje ako zložitá vec preto, aby tomu ľudia nerozumeli. Mojím cieľom je zrozumiteľne a jasne ukázať základy peňazí, dlhu a financií, aby sme neboli iba bezbrannými spolusediacimi v autobuse, ktorí šoférujú “ tí veľkí”.

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest