Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Vy sa pýtate – Ako vyzerá rezerva v zlate?

Vy sa pýtate – Ako vyzerá rezerva v zlate?

Centrálne banky naprieč celým svetom naliali novovytvorené peniaze do finančných trhov. Tu je podrobnejšia schéma. Pokračovanie na blog.etrend.sk 

Veľmi často sa nás klienti pýtajú otázku: Mám 1000 EUR (5000 EUR, 50 000 EUR …) a uvažujem o nákupe investičného zlata. Aké mince alebo tehličky by som mal nakúpiť, ak chcem dlhodobú rezervu pre seba a pre svoju rodinu?

Keď som prvýkrát počul pojem zlato resp. Investičné zlaté mince, napadol mi pirátsky poklad. Niečo, čo bolo stovky rokov v zemi, truhlica sa otvorila a v nej boli krásne ligotavé mince. A všetci mali radosť, lebo boli zrazu veľmi bohatí.

Rezerva v zlate pre rodinu  v dnešnej dobe by mala vyzerať asi podobne. Kým to nie je nutné, nech leží „v zemi“ a o po rokoch bude mať pre potomkov úplne inú hodnotu. A keďže zlato je večné, tak sa bude aj rovnako trblietať .

Tri groše fungujú aj dnes.

Jedným z dôvodov nákupu zlata alebo striebra ako rezervy je ochrana časti majetku pre rodinu na horšie časy. Ide v podstate o uchovanie časti peňazí do budúcnosti pre deti v inej forme, ako sú peniaze, pozemky a pod. Je to ako v príbehu o troch grošoch – jedným sa splácajú dlhy rodičom, z jedného sa žije, a jeden sa sporí a odkladá deťom.

Likvidita, likvidita, likvidita.

Pri kúpe nehnuteľnosti sú najdôležitejšie 3 veci: poloha, poloha, poloha. Podobne je to aj pri rezerve v investičnom zlate a striebre. Najdôležitejšie je mať likviditu, likviditu, likviditu. V prípade rezervy je dôležité, aby ste ju vedeli hneď a rýchlo použiť. A na to je nutné, aby spĺňala dve dôležité veci:

 • aby boli tehličky alebo mince vyrobené renomovanými mincovňami a
 • aby ste mali v rezerve správny mix väčších a menších mincí alebo tehličiek.

1. Renomované mincovne.

Zlato je zlato všade na svete, ale je to podobné ako s peniazmi – papier je papier, dôležité je dôležité, čo je na ňom napísané. Minca z renomovanej mincovne neznamená iba to, že zlato je pravé a rýdze, ale že bude akceptovaná pre čo najväčší počet ľudí. Napríklad mince austrálskej mincovne Kangaroo nie sú magické alebo o dve triedy kvalitnejšie ako ostatné mince na svete. Ich výhodou je, že hodnotu garantuje štát a že ich môžete predať a použiť všade vo svete.

2. Správna veľkosť.

Platili ste už 500 Eurovou bankovkou na benzínovej pumpe? Alebo si spomeňte na výraz pani predavačky v hypermarkete, keď vyberiete 100 Eurovú bankovku a platíte nákup za 12,35? Je to podobné aj pri tvorbe rezervy. Likvidita – použiteľnosť  malej mince (napríklad 1/10 unce – 3,11 gramov) je oveľa lepšia, ako v prípade veľkých 1000 gramových zlatých mincí. A nejde o spätný predaj, lebo ten je rovnaký – rovnako rýchlo Vám vykúpime veľké mince aj malé.

Rezerva na horši čay

Ako by mala vyzerať správne nastavená rezerva na horšie časy?

Naším klientom pri tvorbe rezervy na horšie časy pre seba a pre rodinu odporúčame rozdelenie nákupu na 2 časti:

 • peniaze – vo výške cca 50% nákupu,
 • rezerva – vo výške cca 50% nákupu.

Ak je nákup vo vyššej čiastke, pomer je možné meniť a časť peniaze bude tvoriť menšiu časť, ale je to otázka na každého z nás, akú časť rezervy budeme mať v peniazoch.

Časť peniaze.

Túto časť tvoria malé mince vo veľkosti 1/10 unce. Ide o mince renomovaných mincovní sveta, ako sú:

 • rakúska mincovňa Munze Osterreich – minca Wiener Philharmoniker
 • kanadská mincovňa – Royal Canadian Mint – minca Maple Leaf
 • austrálska mincovňa- Perth Mint – minca Kangaroo
 • americká mincovňa – US Mint – mince Eagle
 • britská mincovňa – Royal Mint – mince Britannia.
 • juhoafrická mincovňa – minca Krugerrand.

Prečo tieto mince?

Majú 3 hlavné výhody a jednu nevýhodu. Nevýhoda, ktorá je však iba pri nákupe a platíte ju iba raz, je vyššia cena. Menšie mince sú drahšie v prepočte na gram zlata ako väčšie z dôvodu vyšších výrobných nákladov. Ale ako sa zvykne hovoriť, že za kvalitu sa platí, v tomto prípade je to: za likviditu sa platí.

Výhody týchto mincí:

 • sú legálne peniaze  zlaté a strieborné mince sú platidlom. Napríklad rakúskou mincou Wiener Philharmoniker je možné legálne platiť napríklad vo Viedni v obchode. Je to dané zákonom o rakúskej centrálnej banke. Prax je možno trošku teraz komplikovanejšia, lebo nie sme vo vojnovom stave, takže bežné peniaze sú praktické a pohodlnejšie.
 • sú likvidné  likvidita je rovnaká, ako pri peniazoch. Spätne predávať môžete tieto mince po častiach tak, ako to vyhovuje vám. Môžete ich predávať po jednom kuse, alebo ich doniesť naraz viac. Ak by ste mali iba 1 veľkú tehlu, musíte ju predať naraz.
 • sú trvácne – prvá investičná mince je Krugerrand z roku 1967 a tú môžete doniesť a predať rovnako, ako novú z roku 2018. Jej hodnota je určená zlatom a aj keď sa pomery menili, jej výkup je rovnaký ako pri iných minciach. A inak tomu nebude ani o ďalších 50 rokov. 

ochrana rodiny

Časť rezerva

Ak už máte časť peniaze, ktorá zabezpečí tie najhoršie a nepredvídateľné udalosti, je vhodné zamerať sa na väčšie tehličky alebo mince. Majú dobrý pomer ceny a veľkosti, teda čo najnižšiu cenu v prepočte na gram hmotnosti ale so zachovaním rozumnej veľkosti. To Vám umožní mať nakúpené investičné zlato aj ako strednodobú investíciu. To znamená, že pri náraste ceny zlata, alebo ak to budete potrebovať, tieto tehličky alebo mince odpredáte ako prvé a zrealizujete výnos. Ak nie, samozrejme ďalej plnia funkciu ochrany majetku.

Ich výhody sú podobné ako pri menších minciach – legálnosť, likvidita, trvácnosť. Okrem mincí sú vhodným doplnením aj tehličky hlavných mincovní – napríklad švajčiarska Argor Heraeus, nemecká Heraeus, alebo austrálska Perth Mint. Tehličky sú o niečo málo lacnejšie ako mince.

Odporúčané sú veľkosti 1 unce. Možno vystane otázka, že prečo nekupovať veľké, kilové tehly. Veď tie by mali byť najlacnejšie. Áno, ale rozdiel nie je veľký. Napríklad rozdiel medzi veľkou tehlou 1000 gramov a 1 uncovou tehličkou (31,1 gramov) je niečo mála viac ako 60 centov na 1 gram zlata. 

Môj osobný dôvod pre nákup rezervy v menších minciach.

Viac krát sme zažili od našich klientov, že zlato má dôvod pre svoj názov – bezpečný prístav. Naša klientka doslovne opísala, ako im zlato zachránilo život pri opúšťaní vojnových oblastí v Juhoslávii. Preto časť rezervy je vhodné mať v menších minciach z jedného dôvodu – nebudem vyzerať ako boháč . Ak bude nutné predať zlato, bude sa predávať postupne po malých častiach, ktoré vyzerajú obyčajne. Ak má niekto na predaj iba kilovú tehličku, je to ako keby mal kufrík plní peňazí.

Naším klientom pri nákupe pripravujeme Optimálny nákup – rozloženie nákupu investičného zlata tak, aby spĺňalo dôvod Vášho nákupu – či už to je rezerva alebo investícia. Tu je Optimálny nákup pre Vás.

Diskusia

Ing. Slavomír Fogaš

Autor myšlienky pravidelného sporenia a investovania v zlate a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. "Ekonómia a finančníctvo sa vyučuje a prezentuje ako zložitá vec preto, aby tomu ľudia nerozumeli. Mojím cieľom je zrozumiteľne a jasne ukázať základy peňazí, dlhu a financií, aby sme neboli iba bezbrannými spolusediacimi v autobuse, ktorí šoférujú “ tí veľkí”.

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest