Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Zlato +16%, Striebro +17%

Zlato +16%, Striebro +17%

Barometer neistoty stúpa. Aj tak sa dajú interpretovať rastúce ceny zlata a striebra za posledných šesť mesiacov.

Riziká pribúdajú a tak je dôvodov rastu stále viac. Prvý zdvihnutý prst – akcie vo svete po dlhých desiatich rokoch zakončili rok 2018 s výraznými stratami a na burzách sa objavujú obavy ohľadne ďalšieho vývoja.

Každému, kto obchoduje s akciami je jasné, že prekonať rekordné maximá nebude vôbec ľahké  a zvyšujúce sa riziko odradí nejedného investora, ktorý na takúto hru nebude mať žaludok alebo peniaze.

Ďalšie a nemenej podstatné riziká predstavuje neistota ohľadne Brexitu, deficit Francúzska, ktorý straší všetkých, ľahkovážnosť talianskej vlády a jej hra s výrazným prekročením rozpočtového deficitu, číhajúca hrozba zo strany problémových talianskych bánk, nevyspytateľný Trump a jeho obchodná vojna (zatiaľ len) s Čínou. To všetko môže priniesť náhle zmeny, ktoré významne ovplyvnia cenu zlata a striebra. Ak k tomu prirátame rastúci politický populizmus a extrémizmus, tak barometer neistoty nemá prečo výrazne klesať.

Posledných šesť mesiacov na ZLATE v číslach.

Najnižšia cena:  1 145 USD/unca

Aktuálna cena:  1 340 USD/unca

Nárast o:  195 USD/unca  (17,00%)

Najnižšia cena:  1 017 EUR/unca

Aktuálna cena:  1 185 EUR/unca

Nárast o:  168 EUR/unca  (16,50%)

Posledných šesť mesiacov na STRIEBRE v číslach.

Najnižšia cena:  14,06 USD/unca

Aktuálna cena:  16,05 USD/unca

Nárast o:  2,01 USD/unca  (14,30%)

Najnižšia cena:  12,09 EUR/unca

Aktuálna cena:  14,16 EUR/unca

Nárast o:  2,07 EUR/unca  (17,12 %)

Bankársky pohľad
Spomínate si, ako banky pred krízu v roku 2008 odporúčali nákup trojáčkových produktov, ktoré vychvaľovali do neba ako nákup, ktorý si nemôžete nechať ujsť?

Ako neslávne dopadli vieme. A presne tak isto je potrebné čítať analýzy bánk aj dnes. Tie nevychádzajú z toho čo si analytici myslia, ale čo si musia myslieť. A to, čo si musia myslieť určuje banka a jej biznis model. Je potrebné pripomenúť, že tieto analýzy sa netýkajú len zlata.

Jeden príklad za všetky.
Dve banky. Jedna, (Commerzbank, Nemecko) predikuje zlatu rast, druhá (Macquarie bank, Austrália) pokles. Na tom by nebolo nič nezvyčajné, keby obe ako zdôvodnenie nepoužili jeden a ten istý ekonomický argument – pokles hodnoty dolára  s blížiacim sa koncom zvyšovanie úrokovych sadzueb v USA. Vyzerá to akoby ekonomické poučky, ktoré sa učia budúci ekonómovia na školách, už nefungovali.

Napriek tomu je ale dobré veľkých hráčov sledovať a preto najrešpektovanejšia entita na trhu s drahými kovmi LBMA (London Bullion Market Association) každoročne osloví banky, veľké investičné spoločnosti, nezávislych analytikov a výrobcov, aby vyjadrili svoj názor na vývoj zlata a striebra. Pre rok 2019 dostali predikcie od 30 spoločností a to je už číslo, pri ktorom sa dajú odfiltrovať aj absurdity vysvetľovania si ekonomických pojmov po svojom. Tieto ceny (priemer) predpokladajú analytici týchto 30 spoločností na rok 2019 :

Zlato

  • minimálna cena:  1 220 USD/unca
  • priemerná cena:  1 311 USD/unca
  • maximálna cena: 1 405 USD /unca

Striebro

  • minimálna cena:  14,48 USD/unca
  • priemerná cena:  16,28 USD/unca
  • maximálna cena: 17,99 USD /unca

Pre predstavu  aktuálna cena zlata je na úrovni 1 343 dolárov za uncu a striebra  16,05 dolárov za uncu.

Len pripomenieme, že ceny je vhodné sledovať v eurách a nie v dolároch. Z jednoduchého dôvodu – zlato sa obchoduje v dolároch a pre určenie jeho konečnej ceny je potrebné brať do úvahy navyše kurz eura voči doláru, ktorý môže spôsobiť, že ceny zlata a striebra sa inak vyvíjajú v dolároch a inak v eurách.

Nie či, ale koľko.

Do prepuknutia hypotekárnej krízy v roku 2008 boli zlato a striebro prehliadané kovy, po roku 2008 už to tak nie je a už ani nebude. Dlhodobý efekt experimentu s tlačením peňazí nikto nevie predvídať a tak otázka už dávno nie je či zlato a striebro vlastniť, ale koľko ho vlastniť. A keď sa pozrieme na vývoj cien, tak je to ešte jasnejšie. Pokles cien pod hranicu 1 100 dolárov za uncu resp. 950 eur za uncu nie je pravdepodobný. Priestor pre rast je na druhej strane väčší, pre skokový rast si ale budeme musieť počkať na krízu.

Za posledné roky sme si zvykli na stabilné, v preklade nízke ceny zlata a striebra. To tiež ale nemusi byť dlho pravda. Aj napriek poslednému nárastu sú zlato a striebro stále veľmi lacné.

Diskusia

Ing. Slavomír Fogaš

Autor myšlienky pravidelného sporenia a investovania v zlate a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. "Ekonómia a finančníctvo sa vyučuje a prezentuje ako zložitá vec preto, aby tomu ľudia nerozumeli. Mojím cieľom je zrozumiteľne a jasne ukázať základy peňazí, dlhu a financií, aby sme neboli iba bezbrannými spolusediacimi v autobuse, ktorí šoférujú “ tí veľkí”.

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest