
Cena zlata dosiahla v prvom augustovom týždni nový cenový rekord na úrovni 2075 dolárov za trojskú uncu. Rovnako je to aj v iných menách – librách, jenoch alebo v eurách – 1743 EUR za uncu.
A logicky teraz od našich klientov dostávame otázku: A teraz čo? Bude korekcia? Klesne cena zlata, keď dosiahla nový vrchol? Alebo bude ešte ďalej rásť? A čo si myslíte, kam až cena zlata a striebra môže stúpnuť? Máme kupovať alebo počkať si na pokles? A ak bude klesať, kam až môže klesnúť?
Sú to legitímne otázky. Pri nákupe každý z nás chce nakúpiť za čo najnižšiu cenu. Neistotu prinášajú aj niektorí analytici hlavne z bankového sektora. Vždy keď cena zlata prelomí určitú hranicu alebo dosiahne rekord, ich prvou reakciou je, že nastane pokles ceny zlata. Veď sme na rekordoch a nastane dlhodobá korekcia. Pri iných finančných aktívach, ako sú napríklad akcie, ale rovnakí analytici tvrdia, že sa otvorila cesta pre ďalší rast. Je to pochopiteľne. Zlato a drahé kovy sú svedomím bankárov a svedomím ich zlých rozhodnutí, pretože ak cena zlata rastie, všetci vieme, že niečo nie je v poriadku. A preto je logické, že podľa nich nikdy nie je dôvod kupovať. Keď zlato rastie, určite bude klesať, príde korekcia, je drahé a pod. Ak cena zlata klesá, počujeme, že o neho nie je záujem, že je to historický prežitok a určite ešte bude klesať. Kupovať zlato je podľa bankárov vždy chybou.
Našťastie ich počúva stále menej a menej ľudí.
Je teda zlato drahé alebo nie?
Všetci sa dnes pozeráme na cenu zlata, ale akú má hodnotu? Zlato a striebro sú peniaze a nie investícia. Ja som síce presvedčený, že v najbližších rokoch to bude aj výnosná investícia, ale v prvom rade ide o rezervu a peniaze. A od peňazí a rezervy očakávame, že si budeme môcť kúpiť rovnaké množstvo tovarov a služieb aj o 10 rokov. A v tomto prípade nie je dôležité, či bude cena zlata vyššie o 100 alebo o 5000 EUR. Jeden príklad.
Tešili by ste sa, keď vlastníte 1 uncu zlata a jej cena v najbližších rokoch 5 násobne a bude stáť 8700 EUR? Výborný zisk? Za pár rokov 500%? Ak chlieb bude stáť 10 krát viac a ceny bytov narastú za ten čas 10 násobne, tak Vás to asi nepoteší, lebo si za 1 uncu kúpite iba polovicu toho, čo dnes.
Ak cena narastie v ďalších rokoch „iba“ o 100%, unca bude mať cenu 3400 EUR. To je oveľa menej, ako situácia spomínaná vyššie. Lenže môžeme tu mať defláciu (pokles cien) a prepad akciového trhu a za 1 uncu si kúpiť 3 krát alebo 5 krát viac rožkov alebo akcií, ako dnes. Bude to stále „nízky“ rast ceny zlata?
To je dôvod, prečo nie je vhodné porovnávať iba cenu zlata. Pretože môžeme urobiť chybu. A či teraz ešte kupovať, alebo predávať? Sledujme tieto čísla a čísla neklamú.
Odstráňme dolár a máme čistú hodnotu.
Jedným so spôsobov, ako porovnať hodnotu zlata, je porovnať jeho cenu k cene iných aktív v rovnakom čase. Keďže je napríklad hodnota zlata v máji 2020 vyjadrená v dolároch a cena akcií tiež v dolároch v máji 2020, v rovnakom čase mal dolár pri oboch tú istú cenu. Teda dolár vypadáva a máme porovnanie iba čistej hodnoty týchto dvoch investícií.
Porovnávam cenu 1 unce zlata k cenovému indexu S&P 500, čo je index, ktorý vyjadruje hodnotu 500 najväčších spoločnosti v USA. Tak ako sa obchoduje zlato v unciach, americké akcie môžete obchodovať samostatne tak, že si kúpite 1 akciu Apple, alebo ako balík – index. To znamená, že si kúpite 1 kontrakt (balík) indexu a tým pádom kupujete časť všetkých akciách, ktoré index obsahuje. Kupujete tzv. celý trh – balík. Porovnaním ceny 1 unce zlata k indexu zistíme, či je zlato drahé alebo lacné vzhľadom k akcií.
Ak je pomer hodnota 1, znamená to, že za 1 uncu zlata si môžeme kúpiť 1 balík akcií. Ak je pomer 7, znamená to, že za 1 uncu zlata si môžeme kúpiť 7 indexov. A teda zlato je drahé a akcie lacné. A ak je pomer 0,2, znamená to, že za 1 uncu si môžeme kúpiť iba 0,2 balíka akcií. Teda akcie sú drahé a zlato lacné.
Na grafe vidíme, že dnes je hodnota približne 0,59. Za 1 uncu zlata si môžeme kúpiť iba o niečo viac ako polovicu balíka akcií. Je to dlhodobo nízka hodnota, čo znamená, že zlato je podhodnotené (lacné) voči cene akcií. A to aj napriek tomu, že dosahuje rekordy v dolároch, eurách a iných menách.
V roku 1980, keď zlato dosiahlo rekordy pri cenách za 1 uncu približne 700 dolárov, bol pomer výrazne horší v prospech zlata – 7,58. Teda za 1 unca zlata ste si mohli kúpiť 7 krát „akciový trh“. Zlato bolo drahé voči akciám, aj keď jeho cena bola „iba“ 700 dolárov za 1 uncu. Čo by sme dnes dali za takúto cenu.
Rovnaká situácia je aj pri striebre. Aktuálny pomer ceny striebra a akcií S&P 500 je 0,007, teda za 1 uncu striebra si kúpime iba 0,007 balíkov akcií. Potrebovali by sme 150 uncí striebra, aby sme si mohli kúpiť celý 1 balík akcií. Pomer striebra a akcií bol v roku 2012 pri poslednom rekorde ceny striebra 0,039. Aby sme ten pomer znova dosiahli a cena akcií sa nezmení, striebro by muselo narásť o 550% a 1 unca by stála 150 EUR.
Koľko uncí zlata stojí jeden dom?
Zaujímavé je aj porovnanie nehnuteľnosti k cene zlata. Tento graf ukazuje, koľko uncí zlata stojí priemerný dom v USA. Je to merané pomocou indexu cien Shiller Case Homes Price Index, ktorý meria hodnotu priemerného domu v USA. Znova porovnávame hodnotu domu v dolároch a cenu zlata v dolároch, teda dolár vypadáva z výpočtu.
Graf ukazuje, koľko uncí zlata je potrebných na kúpi 1 domu. Aktuálne hodnota je 150 uncí zlata. Začiatkom rokov 2001, kedy začínala hypotekárna bublina bolo až do jej prasknutia potrebných viac ako 500 uncí zlata na 1 dom. V časoch vysokých cien zlata (1980 alebo 2011) bolo potrebných menej ako 100 uncí zlata.
Ak by sme porovnávali iba cenu domu a zlata, je možné povedať, že ak stojí dom 400 a viac uncí zlata, máme tu hypotekárnu bublinu, ak stojí menej ako 100 Uncí, je dobré predať zlato, ktoré nie je rezerva, sa kupovať nehnuteľnosti.
Záver.
Aj pri najvyšších cenách zlata v histórii vidíme, že je vzhľadom na iné druhy aktív podhodnotené. Je to taký zvláštny investičný paradox – máme nové rekordy, ale aj tak je cena zlata nízka.
A vzhľadom na obrovské tlačenie nových peňazí bankami jeho cena dlhodobo klesať asi nebude.
Tieto porovnania ukazujú pomer a reálnu hodnotu, aby bolo možné si porovnať a zvážiť, či zväčšiť množstvo zlata a striebra, ktoré vlastní rodina. Ak čakáte 20% zisk do roka a do dňa, môžete byť sklamaný. Ak sa však chcete ochrániť pred tlačením nových peňazí a infláciou v budúcnosti, ceny drahých kovov sú voči iným aktívam ešte stále nízke.