Bezplatná linka: 0800 232 332    facebook-zlate-sporenie

Zlato je na nových rekordoch. A teraz čo? Predávať? Alebo kupovať?

Zlato je na nových rekordoch. A teraz čo? Predávať? Alebo kupovať?

Cena zlata dosiahla v prvom augustovom týždni nový cenový rekord na úrovni 2075 dolárov za trojskú uncu. Rovnako je to aj v iných menách – librách, jenoch alebo v eurách – 1743 EUR za uncu.

A logicky teraz od našich klientov dostávame otázku: A teraz čo? Bude korekcia? Klesne cena zlata, keď dosiahla nový vrchol? Alebo bude ešte ďalej rásť? A čo si myslíte, kam až cena zlata a striebra môže stúpnuť? Máme kupovať alebo počkať si na pokles? A ak bude klesať, kam až môže klesnúť?
Sú to legitímne otázky. Pri nákupe každý z nás chce nakúpiť za čo najnižšiu cenu. Neistotu prinášajú aj niektorí analytici hlavne z bankového sektora. Vždy keď cena zlata prelomí určitú hranicu alebo dosiahne rekord, ich prvou reakciou je, že nastane pokles ceny zlata. Veď sme na rekordoch a nastane dlhodobá korekcia. Pri iných finančných aktívach, ako sú napríklad akcie, ale rovnakí analytici tvrdia, že sa otvorila cesta pre ďalší rast. Je to pochopiteľne. Zlato a drahé kovy sú svedomím bankárov a svedomím ich zlých rozhodnutí, pretože ak cena zlata rastie, všetci vieme, že niečo nie je v poriadku. A preto je logické, že podľa nich nikdy nie je dôvod kupovať. Keď zlato rastie, určite bude klesať, príde korekcia, je drahé a pod. Ak cena zlata klesá, počujeme, že o neho nie je záujem, že je to historický prežitok a určite ešte bude klesať. Kupovať zlato je podľa bankárov vždy chybou.

Našťastie ich počúva stále menej a menej ľudí.

Je teda zlato drahé alebo nie?

Všetci sa dnes pozeráme na cenu zlata, ale akú má hodnotu? Zlato a striebro sú peniaze a nie investícia. Ja som síce presvedčený, že v najbližších rokoch to bude aj výnosná investícia, ale v prvom rade ide o rezervu a peniaze. A od peňazí a rezervy očakávame, že si budeme môcť kúpiť rovnaké množstvo tovarov a služieb aj o 10 rokov. A v tomto prípade nie je dôležité, či bude cena zlata vyššie o 100 alebo o 5000 EUR. Jeden príklad.

Tešili by ste sa, keď vlastníte 1 uncu zlata a jej cena v najbližších rokoch 5 násobne a bude stáť 8700 EUR? Výborný zisk? Za pár rokov 500%? Ak chlieb bude stáť 10 krát viac a ceny bytov narastú za ten čas 10 násobne, tak Vás to asi nepoteší, lebo si za 1 uncu kúpite iba polovicu toho, čo dnes. 

Ak cena narastie v ďalších rokoch „iba“ o 100%, unca bude mať cenu 3400 EUR. To je oveľa menej, ako situácia spomínaná vyššie. Lenže môžeme tu mať defláciu (pokles cien) a prepad akciového trhu a za 1 uncu si kúpiť 3 krát alebo 5 krát viac rožkov alebo akcií, ako dnes. Bude to stále „nízky“ rast ceny zlata?

To je dôvod, prečo nie je vhodné porovnávať iba cenu zlata. Pretože môžeme urobiť chybu. A či teraz ešte kupovať, alebo predávať? Sledujme tieto čísla a čísla neklamú. 

Odstráňme dolár a máme čistú hodnotu.

Jedným so spôsobov, ako porovnať hodnotu zlata, je porovnať jeho cenu k cene iných aktív v rovnakom čase. Keďže je napríklad hodnota zlata v máji 2020 vyjadrená v dolároch a cena akcií tiež v dolároch v máji 2020, v rovnakom čase mal dolár pri oboch tú istú cenu. Teda dolár vypadáva a máme porovnanie iba čistej hodnoty týchto dvoch investícií.

Obrázok2

Porovnávam cenu 1 unce zlata k cenovému indexu S&P 500, čo je index, ktorý vyjadruje hodnotu 500 najväčších spoločnosti v USA. Tak ako sa obchoduje zlato v unciach, americké akcie môžete obchodovať samostatne tak, že si kúpite 1 akciu Apple, alebo ako balík – index. To znamená, že si kúpite 1 kontrakt (balík) indexu a tým pádom kupujete časť všetkých akciách, ktoré index obsahuje. Kupujete tzv. celý trh – balík. Porovnaním ceny 1 unce zlata k indexu zistíme, či je zlato drahé alebo lacné vzhľadom k akcií.

Ak je pomer hodnota 1, znamená to, že za 1 uncu zlata si môžeme kúpiť 1 balík akcií. Ak je pomer 7, znamená to, že za 1 uncu zlata si môžeme kúpiť 7 indexov. A teda zlato je drahé a akcie lacné. A ak je pomer 0,2, znamená to, že za 1 uncu si môžeme kúpiť iba 0,2 balíka akcií. Teda akcie sú drahé a zlato lacné.

Na grafe vidíme, že dnes je hodnota približne 0,59. Za 1 uncu zlata si môžeme kúpiť iba o niečo viac ako polovicu balíka akcií. Je to dlhodobo nízka hodnota, čo znamená, že zlato je podhodnotené (lacné) voči cene akcií. A to aj napriek tomu, že dosahuje rekordy v dolároch, eurách a iných menách.

V roku 1980, keď zlato dosiahlo rekordy pri cenách za 1 uncu približne 700 dolárov, bol pomer výrazne horší v prospech zlata – 7,58. Teda za 1 unca zlata ste si mohli kúpiť 7 krát „akciový trh“. Zlato bolo drahé voči akciám, aj keď jeho cena bola „iba“ 700 dolárov za 1 uncu. Čo by sme dnes dali za takúto cenu.

Rovnaká situácia je aj pri striebre. Aktuálny pomer ceny striebra a akcií S&P 500 je 0,007, teda za 1 uncu striebra si kúpime iba 0,007 balíkov akcií. Potrebovali by sme 150 uncí striebra, aby sme si mohli kúpiť celý 1 balík akcií. Pomer striebra a akcií bol v roku 2012 pri poslednom rekorde ceny striebra 0,039. Aby sme ten pomer znova dosiahli a cena akcií sa nezmení, striebro by muselo narásť o 550% a 1 unca by stála 150 EUR.

zlato 1

Koľko uncí zlata stojí jeden dom?

Zaujímavé je aj porovnanie nehnuteľnosti k cene zlata. Tento graf ukazuje, koľko uncí zlata stojí priemerný dom v USA. Je to merané pomocou indexu cien Shiller Case Homes Price Index, ktorý meria hodnotu priemerného domu v USA. Znova porovnávame hodnotu domu v dolároch a cenu zlata v dolároch, teda dolár vypadáva z výpočtu.


Graf ukazuje, koľko uncí zlata je potrebných na kúpi 1 domu. Aktuálne hodnota je 150 uncí zlata. Začiatkom rokov 2001, kedy začínala hypotekárna bublina bolo až do jej prasknutia potrebných viac ako 500 uncí zlata na 1 dom. V časoch vysokých cien zlata (1980 alebo 2011) bolo potrebných menej ako 100 uncí zlata.

Ak by sme porovnávali iba cenu domu a zlata, je možné povedať, že ak stojí dom 400 a viac uncí zlata, máme tu hypotekárnu bublinu, ak stojí menej ako 100 Uncí, je dobré predať zlato, ktoré nie je rezerva, sa kupovať nehnuteľnosti.

Obrázok1

Záver.

Aj pri najvyšších cenách zlata v histórii vidíme, že je vzhľadom na iné druhy aktív podhodnotené. Je to taký zvláštny investičný paradox – máme nové rekordy, ale aj tak je cena zlata nízka. 

A vzhľadom na obrovské tlačenie nových peňazí bankami jeho cena dlhodobo klesať asi nebude.

Tieto porovnania ukazujú pomer a reálnu hodnotu, aby bolo možné si porovnať a zvážiť, či zväčšiť množstvo zlata a striebra, ktoré vlastní rodina. Ak čakáte 20% zisk do roka a do dňa, môžete byť sklamaný. Ak sa však chcete ochrániť pred tlačením nových peňazí a infláciou v budúcnosti, ceny drahých kovov sú voči iným aktívam ešte stále nízke.

Diskusia

Ing. Slavomír Fogaš

Autor myšlienky pravidelného sporenia a investovania v zlate a spolumajiteľ spoločnosti Zlaté sporenie a.s. "Ekonómia a finančníctvo sa vyučuje a prezentuje ako zložitá vec preto, aby tomu ľudia nerozumeli. Mojím cieľom je zrozumiteľne a jasne ukázať základy peňazí, dlhu a financií, aby sme neboli iba bezbrannými spolusediacimi v autobuse, ktorí šoférujú “ tí veľkí”.

Čo je sporiaca suma a prečo 30 000 EUR?

Každý náš klient si stanoví pred začatím sporenia Sporiacu sumu. Je to Váš plán – celková suma, ktorú by ste chceli postupne dosiahnuť a mať zlato v takej hodnote v budúcnosti. My sme ju pre Vás stanovili na 30 000 EUR (najčastejšia voľba). Pri otvorení zmluvy vo formulári vpravo si jej výšku môžete sami a stanoviť si vlastnú sporiacu sumu.

Upozornenie: Nemáte žiadnu povinnosť dosiahnuť celú Sporiacu sumu ani žiadne pokuty alebo sankcie, ak ju nedosiahnete celú. Sporenie môžete ukončiť kedykoľvek bez poplatkov a sankcií.

×

Pin It on Pinterest