Keď „veštec z Omahy“ Warren Buffett výrazne zvýši svoje hotovostné pozície, finančný svet zbystril pozornosť. Podľa najnovšej výročnej správy jeho investičnej spoločnosti Berkshire Hathaway drží firma rekordných 334 miliárd dolárov v hotovosti, čo vyvoláva množstvo otázok o stave akciových trhov a budúcom smerovaní ekonomiky.
Warren Buffett hromadí hotovosť
94-ročný legendárny investor v poslednom štvrťroku 2024 nielen navýšil hotovostné rezervy, ale pokračoval aj v predaji akcií. Ako uvádza CNBC, Berkshire Hathaway predala v roku 2024 akcie v celkovej hodnote viac ako 134 miliárd dolárov. Zaujímavé je, že Buffett sa vo svojom očakávanom výročnom liste akcionárom k týmto krokom bližšie nevyjadril.
„Napriek tomu, čo niektorí komentátori v súčasnosti považujú za mimoriadnu hotovostnú pozíciu Berkshire, väčšina vašich peňazí zostáva v akciách,“ napísal Buffett vo výročnom liste za rok 2024. „Táto preferencia sa nezmení.“
Máme očakávať prepad akciových trhov?
Súčasná situácia na akciových trhoch však pripomína mnohým analytikom obdobie pred prasknutím dot-com bubliny. Technologické giganty ako Apple, Microsoft, Nvidia či Meta ťahajú akciové indexy do rekordných výšin. Buffettov predaj časti podielu v Apple, ktorý bol dlhodobo najväčšou pozíciou Berkshire Hathaway, môže signalizovať obavy z nadhodnotenia technologického sektora.
Ceny akcií technologických firiem sa v poslednom roku vyšplhali tak vysoko, že už možno ani nezodpovedajú ich skutočným ziskom. Pre opatrných investorov ako Buffett je takáto cena príliš vysoká. História totiž ukazuje, že keď ceny akcií vyletia príliš vysoko nad reálnu hodnotu firiem, zvyčajne nasleduje ich prudký pád.
Geopolitické napätie vplýva na investorov
Buffettova opatrnosť prichádza v čase významných geopolitických turbulencií. Pokračujúci konflikt na Ukrajine, napätie na Blízkom východe a zmeny v americkom politickom prostredí vytvárajú extrémne náročné prostredie pre investičné rozhodovanie.
Tieto faktory môžu vysvetľovať, prečo sa Warren Buffett rozhodol držať rekordný objem hotovosti. Masívna hotovostná pozícia poskytuje Berkshire flexibilitu rýchlo reagovať na prípadné nečakané trhové výpredaje, ktoré by mohli priniesť atraktívne investičné príležitosti.
Zároveň slúži ako ochranný val pred neočakávanými geopolitickými šokmi, ktorých pravdepodobnosť v súčasnom napätom svetovom prostredí rastie. V neposlednom rade, táto stratégia umožňuje Berkshire byť pripravená na potenciálne akvizičné príležitosti - niečo, v čom Buffett historicky exceloval.
Zlato láme rekordy
V kontexte týchto ekonomických rizík nie je prekvapením, že cena zlata sa približuje k historickým maximám na úrovni 3 000 dolárov za uncu. Hoci Buffett tradične nepovažuje zlato za produktívne aktívum, súčasná situácia poskytuje silné argumenty pre jeho držbu.
Drahý kov dlhodobo preukazuje svoju schopnosť chrániť investorov pred geopolitickými otrasmi, pričom súčasné napätie vo svete túto jeho vlastnosť ešte viac zvýrazňuje.
Zlato zároveň historický slúži ako účinné zabezpečenie proti inflácii a ponúka investorom možnosť diverzifikovať svoje portfóliá mimo potenciálne nadhodnotených akciových trhov. Jeho unikátna pozícia mimo tradičného finančného systému ho robí atraktívnym práve v časoch, keď aj veľkí investori ako Buffett signalizujú opatrnosť voči ostatným finančným aktívam.
Buffettova investičná filozofia v kontexte súčasných výziev
Buffettov prístup k investovaniu sa vždy opieral o niekoľko základných pilierov. Kľúčovým prvkom jeho filozofie je dôraz na dlhodobý investičný horizont. Buffett často opakuje, že jeho obľúbená doba držania investície je „navždy“. Rovnako dôležité je pre neho investovanie do rozumných podnikov, čo vysvetľuje jeho prístup k technologickému sektoru. Neodmysliteľnou súčasťou jeho stratégie je aj takzvaný bezpečnostný vankúš (margin of safety), teda investovanie s dostatočnou rezervou pod vnútornou hodnotou aktíva.
To všetko dopĺňa jeho známa protitrhová stratégia - byť chamtivý, keď sú ostatní vystrašení, a vystrašený, keď sú ostatní chamtiví.
Súčasná konzervatívna pozícia Warrena Buffetta je v súlade s týmito princípmi. V liste akcionárom naznačil svoje vnímanie súčasných trhových podmienok: „Často nič nevyzerá presvedčivo, veľmi zriedka sa ocitneme po kolená v príležitostiach.“
Čo sa môžeme naučiť od Warrena Buffetta?
Buffettova stratégia v súčasnom prostredí poskytuje niekoľko kľúčových lekcií pre každého investora. Predovšetkým zdôrazňuje význam trpezlivosti - nie je nutné investovať len preto, že máme voľné prostriedky. Naopak, držba hotovosti nám umožňuje byť pripravení na skutočné príležitosti, keď sa objavia.
Jeho súčasný konzervatívny prístup v časoch, kedy nevieme, či nie sú akciové trhy totálne prehriate, je pripomienkou toho, že niekedy je najlepšou investičnou stratégiou práve zdržanlivosť.
V neposlednom rade, Buffettove kroky podčiarkujú potrebu diverzifikácie v neistých časoch, aj keď on sám preferuje vysoké stávky na podhodnotené aktíva.
Príprava na zmenu vedenia
Niektorí analytici špekulujú, že Buffettove konzervatívne kroky v poslednom roku nemusia byť len reakciou na trhové podmienky. Môžu súvisieť s prípravou spoločnosti pre jeho nástupcu Grega Abela, ktorý bol minulý rok oznámený ako budúci CEO.
Buffett v liste vyzdvihol Abelove schopnosti: „Greg živo preukázal svoju schopnosť konať v takýchto časoch, rovnako ako Charlie,“ odkazujúc na svojho zosnulého dlhoročného partnera Charlieho Mungera.
Čo to znamená pre investorov do zlata?
Pre investorov zvažujúcich alokáciu do zlata ponúka súčasná situácia zaujímavú perspektívu. Buffettova výrazne defenzívna pozícia, ktorá je u neho nezvyčajná, potvrdzuje potrebu opatrnosti na finančných trhoch.
Pretrvávajúce geopolitické riziká len posilňujú argumenty pre držbu zlata ako bezpečného prístavu. Súčasné vysoké ceny na akciových trhoch prirodzene zvyšujú atraktivitu alternatívnych investícií, medzi ktoré zlato tradične patrí.
A hoci cena zlata aktuálne dosahuje historické maximá, nemalo by to investorov odrádzať - ak zlato vnímame primárne ako poistku portfólia, jeho aktuálna cena je druhoradá voči jeho schopnosti chrániť majetok v krízových časoch.
Buffettova rekordná hotovostná pozícia a pokračujúci predaj akcií vysielajú jasný signál o jeho vnímaní súčasných trhových podmienok. V prostredí charakterizovanom geopolitickým napätím, možným nadhodnotením technologických akcií a rastúcou cenou zlata sa jeho opatrný prístup javí ako rozumná stratégia.
Pre múdrych investorov je to pripomienka dôležitosti diverzifikácie a opatrnosti v časoch, keď sa aktíva môžu javiť nadhodnotené. Zlato, ako tradičný bezpečný prístav, môže v takejto situácii zohrávať významnú úlohu v investičnom portfóliu.